Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi hayatını kaybetti

1960'lı yılların önemli assolistleri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi 89 yaşında yaşamını yitirdi. Ani gelişen bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden usta sanatçı, en son 'Zaferin Rengi' filminin galasında görüntülenmişti. Sipahi aynı zamanda, "Yaşa Fenerbahçe" marşının unutulmaz seslerinden biriydi.

Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi hayatını kaybetti
Son Güncelleme: 16 Mart 2024 Cumartesi 16:02
16 Mart 2024 Cumartesi 16:00

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi, 89 yaşında hayatını kaybetti. Sanat dünyasına acı kaybı Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay duyurdu. Akay, emektar sanatçının ani gelişen bir rahatsızlık sonucu dün yaşamını yitirdiğini söyledi.

1974 yılında Fenerbahçe Kulübü'nün bilinen ilk marşı olan "Yaşa Fenerbahçe"nin unutulmaz seslerinden olan Sipahi, 1960'lı yılların en çok aranan assolistlerinden biriydi. Usta sanatçı, geçtiğimiz şubat ayında Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tarafından 'Zaferin Rengi' isimli filmin galasına davet edilmiş ve en son orada görüntülenmişti.

NESRİN SİPAHİ KİMDİR?

Nesrin Sipahi 29 Ekim 1934 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik eğitimine klasik batı müziği ve şan dersleri alarak başladı. Klasik Türk müziğine olan yeteneği fark edilince ise büyük bestekâr Şerif İçli'den dersler aldı. İstanbul Radyosu'nda münferit programlara çağrılırken, açılan sınava girerek 1953 yılında TRT Ankara Radyosu'nda kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. Radyoda Ferit Ruşen Kam, Refik Ahmet Sevengil, Halil Bedii Yönetken, Suphi Ziya Özbekkan ve Ekrem Güyer gibi, dönemin büyük hocalarıyla çalıştı. İlk plağı “Bir rüzgârdır gelir geçer sanmıştım” isimli ilk plak çalışması, 1957 yılında Odeon Plak Şirketi’nden çıktı.

1965 yılında Tamer Yiğit'le başrolünü paylaştığı “Kalbimdeki Serseri” isimli müzikal filmde oynadı. 1974 yılında o dönemin Fenerbahçe futbolcularıyla kulübün bilinen ilk marşı olan sözleri Fecri Ebcioğlu'na ait Yaşa Fenerbahçe'yi söyledi.

1965 tarihli yönetmenliğini Ülkü Erakalın'ın yaptığı Veda Busesi adlı filmde kullanılan şarkıları Nesrin Sipahi seslendirdi. Başrollerini Türkan Şoray ile Tunç Okan’ın paylaştığı filmde kullanılan Veda Busesi başlıklı Yusuf Nalkesen bestesi şarkı, satış rekoru kırarak Sipahi'ye Altın Plak Ödülü kazandırdı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı unvanı verildi. Uzun yıllar gazinolarda assolistlik de yapan sanatçı, müziğe katkılarından dolayı 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'ne lâyık görüldü. Nesrin Sipahi, ödülünü 9 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Nesrin Sipahi, 23 Ocak 1957'de Hasan Aldemir Sipahi ile evlenerek Akcan olan soyadını değiştirdi. Bu evlilikten iki erkek çocuk sahibi oldu. Nesrin Sipahi, ani gelişen bir hastalığın ardından 15 Mart 2024'te 89 yaşında öldü.

 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar