Koronavirüs geri mi dönüyor? Prof. Dr. Ceyhan: Testlerin yarıdan fazlası pozitif

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının başından bu yana ‘en yoğun vakaya rastlandığı dönem’de olunduğunu ve testlerin yarısından fazlasının pozitif çıktığını söyledi. Ceyhan, "Eris varyantının özelliği bu. Çok hızlı ve kolay bulaşıyor. Tek iyi tarafı var. Ağır seyretmiyor. Sadece risk altındaki gruplarda ağır seyrediyor. Özellikle onları korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Koronavirüs geri mi dönüyor? Prof. Dr. Ceyhan: Testlerin yarıdan fazlası pozitif
Son Güncelleme: 24 Ekim 2023 Salı 07:32
24 Ekim 2023 Salı 07:29

2019 yılında dünya çapında milyonları etkileyen Koronavirüs salgınının başından bu yana ‘en yoğun vakaya rastlandığı dönem’de olunduğunu ve testlerin yarısından fazlasının pozitif çıktığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Eris varyantının özelliği bu. Çok hızlı ve kolay bulaşıyor. Tek iyi tarafı var. Ağır seyretmiyor. Sadece risk altındaki gruplarda ağır seyrediyor. Özellikle onları korumaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre Ceyhan, salgının en başında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen test kriterlerinin de güncellenmesi gerektiğini söyledi:

“Eris varyantının özelliği bu. Çok hızlı ve kolay bulaşıyor. Tek iyi tarafı var. Ağır seyretmiyor. Sadece risk altındaki gruplarda ağır seyrediyor. Özellikle onları korumaya çalışıyoruz.”

Testlerin yarısından fazlasında Kovid-19 tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları dedi:

Virüs mutasyona uğradıkça eldeki testlerin duyarlılığı da azalıyor.

Kovid’in mevcut testlerle tespit edilebilme oranı yüzde 50’nin altında.

Eskisi kadar yoğun test yapılmıyor. Hasta çok ama tespit etmiyoruz.

Bakanlığın sistemine göre test yaptırmak çok zor. Çünkü test kriterleri 2020’de salgının başında vakalar ağır seyrederken belirlendi. Kriterlerin yenilenmesi lazım.

Şu an ki veriler, özel labarotuvarlarda test yaptıranların sonuçları.

Uzmanlara göre güncel aşıların uygulanması gerekiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Eylül’de Eris varyantıyla ilgili ‘kesin’ konuşmuştu: “Yeni bir tedbir gerekmiyor.”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) başta olmak üzere başka uzmanlık dernekleri Eris varyantına karşı hazırlıklı olunması, güncel aşıların bir an önce temin edilerek riskli gruplarda uygulanması gerektiğini söylüyor.

Bakan Koca’ysa güncel Kovid-19 aşılarıyla ilgili, “Küresel Kovid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil” demişti. Uzmanlar, Koca’nın Kovid aşısıyla ilgili sözlerini ‘bilim dışı’ ve ‘tehlikeli’ bulmuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar