MEB'den 'öğretmen ataması' için kritik karar: Yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tartışılan 'öğretmene mülakat' konusunu tekrar gündeme getirdi. Bakan Tekin, 'Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen' şeklinde konuştu. 'İdeolojik kayırmaya izin vermeyeceğiz' diyen Tekin, öğretmenlerin alan yeterliliğindeki testlerin düşük olduğuna dikkat çekti.

MEB'den 'öğretmen ataması' için kritik karar: Yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat
Son Güncelleme: 16 Eylül 2023 Cumartesi 13:56
16 Eylül 2023 Cumartesi 13:54

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, canlı yayında soruları yanıtladı. Bakan Tekin, eğitimde "öğretmene mülakat" polemiğiyle ilgili, "Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50" dedi.

Tekin sözlerine şöyle devam etti: 30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına 'bize ders anlatın' diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz. Kul hakkı yemeden, herhangi bir ideolojik bir kayırma yapmadan bunu yapabilmek. Komisyon üyesinin adayla ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak.

Bu sınav öncesi alacağımız tedbirler. Adaya da burada konuştuğun şeyleri bir sınav kağıdına böyle böyle anlattım diye yazılı kağıdı bize teslim edecek. Kamera kaydı da alınacak. İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız. Önerilere açığım.

'ÖĞRETMENLERİN ALAN TESTLERİ BAŞARISI DÜŞÜK'

Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük. Alan bilgisi testinde bir öğretmen arkadaşımızın 75 sorudan yüzde 37-51, başka testte yüzde 47. Bir başka testte başarı ortalaması yüzde 35. Tarih öğretmenlerimizin alan bilgisindeki başarı ortalaması yüzde 41. Bu rakamlar sizin elinizde olsa nasıl düşünürsünüz?

Bu alan bilgisi testi. Burada ölçmediğimiz başka bir şey daha var. MEB'in talim terbiye kurulu tarafından onaylanan müfredatı bilmesi lazım. Bitişik eğik el yazısı müfredata girdi, kursu veriyoruz. Bakanlığın müfredatını takip etmiyorlar. Mülakat konusu gündem oldu. Mülakatta ne yapacaksınız? eleştirisini yapanların şunu bilmesi lazım.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar