Bakanlıktan 'koruyucu aile olma' şartı! Yurtdışındakiler koruyucu aile olabilecek mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan gelen "depremden etkilenen çocukları evlat edinme" talebine yönelik, "Çocuklarımızın yurtdışında yaşayan ailelerimizin yanına koruyucu aile hizmeti kapsamında yerleştirilmesi uygun değildir" açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan 'koruyucu aile olma' şartı! Yurtdışındakiler koruyucu aile olabilecek mi?
Son Güncelleme: 11 Şubat 2023 Cumartesi 09:53
11 Şubat 2023 Cumartesi 09:48

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili yerle bir eden deprem felaketinin ardından Türkiye, depremdeki kayıplarına ağlarken, çok sayıda çocuk da anne ve babasını kaybetti. Yetim ve öksüz kalan çocuklar için çok sayıda evlat edinme talebi gelirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan gelen evlat edinme talebine ilişkin açıklama yaptı.

KORUYUCU AİLE OLMADA TÜRKİYE'DE İKAMET ŞARTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan depremden etkilenen çocuklarımıza koruyucu aile olmak veya çocuklarımızı evlat edinmek için gelen yoğun talep nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Deprem nedeniyle koruyucu aile veya evlat edindirme konusunda uygulamaya konulmuş özel bir program olmadığı gibi ilgili mevzuat gereği çocuklarımızın yurtdışında yaşayan ailelerimizin yanına koruyucu aile hizmeti kapsamında yerleştirilmesi uygun değildir” denildi.

Açıklamada koruyucu aile olmak için Türkiye’de ikamet etme şartı bulunduğunu belirtildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar