Yunan halkına Akdeniz'deki gerilim soruldu!

Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ardından, ülke genelinde yapılan bir kamuoyu araştırmasından çok ilginç sonuçlar çıktı.

Yunan halkına Akdeniz'deki gerilim soruldu!
Son Güncelleme: 8 Eylül 2020 Salı 11:24
8 Eylül 2020 Salı 11:23

Yunanistan'da, Atina merkezli ülkenin önemli basın yayın organlarından "Ta Nea" gazetesi, Yunanistan halkının Türkiye ile yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Türkiye ile diyalog kurulmalı: % 69.8

Gazetenin Türkiye ile gerginliğin giderilmesi için "diyalog yoluna gidilip gidilmemesi" yönündeki sorusuna, araştırmaya katılanların yüzde 69.8'i "evet, diyaloğa gidilmeli" yanıtını verdi.

Ciddi bir olay yaşanabilir: % 63.7

Araştırmaya katılanların 63.7'si, Türkiye ile gelecek dönemde "ciddi bir olay yaşanması" ihtimalinin "yüksek veya orta derecede" olduğunu düşünürken, katılımcıların 34.5'i bu ihtimalin "küçük veya hiç olmadığı" yönünde görüş bildirdi.

Askeri olanaklar kullanılmamalı: % 47.1

Yunanistan'ın, Türkiye'ye karşı "askeri imkanlarını kullanması gerekip gerekmediği" sorusuna da araştırmaya katılanların yüzde 49.2'i "kullanmalı veya muhtemelen kullanmalı" cevabını verirken, katılımcıların yüzde 47.1'i ise bu soruyu "hayır veya muhtemelen hayır" diye yanıtladı.

Yorumlar