Yeni askerlik sisteminin ilk 2 maddesi kabul edildi

Asker Alma Kanun Teklifinin 1. ve 2 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Yeni askerlik sisteminin ilk 2 maddesi kabul edildi
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
13 Haziran 2019 Perşembe 17:47

Askeralma Kanunu Teklifi'nin ilk 2 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 2. maddenin kabulünün ardından, Genel Kurul salı günü görüşmelere devam etmek üzere sona erdi.

Askerlik süresini kısaltan ve bedelli askerliği sürekli hale getiren düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Teklifin ilk 2 maddesi Genel Kurul'da kabul edildi. İlk 2 maddenin kabülünün ardından Genel Kurul sona erdi.

Görüşmelere 18 Haziran Salı günü devam edilecek. 

Genel Kurul, Savunma Bakanı Akar’ın muhalefetin itirazlarını alması, AK Parti kanadında değerlendirilmesi için kapandı. Muhalefet de Akar’ın kendileriyle paylaştığı konuları yetkili kurullarında ele alacak.

Yeni askerlik sistemi

Yeni sistem askerlik süresini 12 aydan 6 aya düşürüyor. 

Er ve erbaşlar isterse 6 ay daha maaş alarak askerliğe devam edebilecek, yüksekokul mezunları yedek astsubay olarak askerlik yapabilecek.

Askerliğini yedeksubay olarak yapmayı tercih eden doktorlar, devletteki mecburi hizmetini tamamlamış sayılacak. Bedelli askerlik kalıcı hale gelecek, her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Fazla başvuru olması durumunda kura çekilecek.

Memur maaş katsayısına göre değişecek olan bedel bu yıl için 31 bin lira civarında olacak. Bedelli askerlik başvurusunun kategorize edilebileceği, yaş grubuna göre öncelik verilebileceği belirtiliyor.

Yorumlar