Yapı Kredi satılıyor mu?

Yapı Kredi'nin yüzde 61,2'sini 8 milyar dolara First Abu Dhabi Bank'a satılacağı iddialarına Koç Holding'ten açıklama geldi. Holding, "Holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir" açıklamasını yaptı.

Yapı Kredi satılıyor mu?
Son Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı 12:59
21 Mayıs 2024 Salı 12:50

Koç Holding, bağlı ortaklığı Yapı Kredi'de sahip olduğu payların satışı konusunda ön görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Holding tarafından yapılan açıklamada, görüşmelerin sürdüğü ancak şu an için kamuya duyurulması gereken somut bir gelişme olmadığı belirtildi.

Koç Holding'in konuya ilişkin KAP'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır."

NE OLMUŞTU? 

Reuters'in ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı habere göre, First Abu Dhabi Bank (FAB), Koç Holding'in Yapı Kredi'deki yüzde 61,2'lik hissesini satın almak için ileri düzeyde görüşmeler yürütüyor. Haberde, potansiyel anlaşmanın detaylarının aylardır süren müzakereler sonucunda şekillendiği belirtildi.

Kaynaklardan biri, Koç Holding'in Yapı Kredi'deki hisseleri için yaklaşık 8,5 milyar dolar talep ettiğini, ancak First Abu Dhabi Bank'ın yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiğini ifade etti. Görüşmelerin devam ettiği ve henüz nihai bir anlaşmaya varılmadığı bildirildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar