Fidan: Vize serbestisinde ilerlemek beklentilerimiz arasındadır

AB Komisyonu üyesi Oliver Varhelyi'yi ağırlayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin başka ülkelerin çıkarları için rehin alınamayacağını söyledi. Bakan Fidan, "Vize serbestisi sürecinde ilerleme kaydedilmesi de beklentilerimiz arasındadır." dedi.

Fidan: Vize serbestisinde ilerlemek beklentilerimiz arasındadır
Son Güncelleme: 6 Eylül 2023 Çarşamba 15:54
6 Eylül 2023 Çarşamba 15:52

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye'ni Avrupa Birliği üyeliği başka ülkelerin çıkarları için rehin tutulamaz. Türkiye olmadan AB global bir güç olamaz. İlişkilerimizin ilerlemesi için gerekli iradeyi sergilemelerini ve daha cesur davranabilmelerini istiyoruz.

Vize serbestisi sürecinde ilerleme kaydedilmesi de beklentilerimiz arasındadır. Düzensiz göçle mücadelede de adil bir yük paylaşımı temelinde iş birliğine ihtiyacımızı yineledik.

SURİYE'DEKİ ÇATIŞMALAR

Suriye'de Arap aşiretlerin YPG işgaline başkaldırması öngördüğümüz bir husustu. Bizim Suriye politikamızın bir ayağı da herkesin toprağında yaşaması, kimsenin bir başka grubun boyunduruğu altına girmemesiydi. ABD destekli YPG'nin Arap topraklarını işgale başlaması bunlara neden oldu. YPG terörü birgün ortadan kalkacak ama ABD ve PKK'nın Kürtler ve Araplar arasına diktiği tohumların rehabilitasyonu uzun yıllar alacak. 

VARHELYİ'NİN AÇIKLAMALARI

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ise şu açıklamaları yaptı:

Ankara’da yeni hükümetin kurulmuş olmasıyla AB-Türkiye ilişkilerini ilerletebileceğimizi düşünüyorum.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar