Van'da arama ekiplerinin üzerine çığ düştü

Van'ın Bahçesaray ilçesinde minibüs ve iş makinesinin üzerine çığ düştü. Olayda 5 kişi hayatını kaybederken iki kişi ise aranıyordu. Çığ altında kalan iki kişiyi arayan ekibin üzerine de çığ düştüğü öğrenildi. İkinci çığ faciasında da çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Van'da arama ekiplerinin üzerine çığ düştü
Son Güncelleme: 5 Şubat 2020 Çarşamba 17:54
5 Şubat 2020 Çarşamba 08:39

Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan minibüsteki iki kişiyi arama çalışmaları devam ederken çalışmaya katılan ekiplerin üzerine çığ düştüğü bildirildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik henüz net bir bilgi yok.

33 kişi hayatını kaybetti

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, içlerinde jandarma ve güvenlik korucusu olmak üzere 33 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

Olayda can kaybı sayısı 33'e yükseldi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yaptığı açıklamada, "Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı. Bazı görevliler kendi çabalarıyla çığ altından çıktı. Çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas da, "25 kişinin kurtarıldığı bilgisini aldık. Yoğun sis var. Çıkarılanların hayati tehlikesi yok. Bölgede 300 kişilik bir ekip çalışıyordu. 50 kişiden fazla kişi çığ altında" şeklinde konuştu.

5 kişi öldü

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün bir minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda 7 kişi sağ kurtarılırken 5 cansız bedene ulaşılmıştı.

Meteoroloji'dan yapılan açıklamada Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğu bildirilmişti.

 

 

Yorumlar