Bakan Koca'dan ilaç açıklaması: Üretim artırıldı, piyasaya verilecek

Eczanelerde bulmakta zorluk çekilen ilaçlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretiminin artırıldığını belirtti ve "Antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek." dedi.

Bakan Koca'dan ilaç açıklaması: Üretim artırıldı, piyasaya verilecek
Son Güncelleme: 30 Ocak 2023 Pazartesi 14:04
30 Ocak 2023 Pazartesi 12:36

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı.

Her ilaç kutusunu, diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası olduğunu belirten Bakan Koca, sahte ilaç konusuna ilişkin şunları söyledi:

"Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi'ne kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil.

Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemi'ne kaydını sağlayacağız."

"ÜRETİMLERİ ARTIRILDI"

İlaç temininde, mevsimsel hastalıklardan ve hammadde üretiminden kaynaklanan sorunlar olduğuna dikkati çeken Koca, "Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek" dedi.

Bakan Koca, çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve temininde sıkıntı yaşanan şurup formlu antibiyotiklerden, 2022'nin aralık ayında 1,8 milyon kutu, bugün itibarıyla ise 3,1 milyon kutu arz edildiği bilgisini verdi.

Koca, şubat ayı için üretim miktarını daha da artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar