Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı: Hata değil, algı operasyonu

CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu’nun arama motorunda ‘Eski İBB Başkanı’ olarak çıkmasının hata olmadığını vurgulayan Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı, “Bu bir hata değil. Algı operasyonu.” değerlendirmesinde bulundu.

Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı: Hata değil, algı operasyonu
Son Güncelleme: 21 Aralık 2022 Çarşamba 17:07
21 Aralık 2022 Çarşamba 16:32

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, katıldığı bir televizyon programında yaşanan skandal hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Yazıcı, “Bu bir hata değil. Algı operasyonu.”

19 Aralık Pazartesi günü Google’da “Ekrem İmamoğlu”nu aratanlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ünvanı önüne gelen “Eski” ibaresiyle karşılaştılar. İmamoğlu, arama sonucunun ekran görüntüsünü alarak sosyal medya hesaplarından paylaştı. Çok sayıda insan, bu sonucu görmek için milyonlarca kez “Ekrem İmamoğlu” adını arattı. 

Ekrem İmamoğlu, Google’da en çok aratılan kavramlar arasına yükseldi. Arama sonuçlarındaki bu olağanüstülük herkes tarafından garip karşılanırken, İmamoğlu taraftarları, bunun İmamoğlu’na karşı yapılmış bir komplo olduğu iddiasında bulundu. Ekrem İmamoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımla bu iddiayı destekledi. 

 

'SEÇİME FESAT KARIŞTIRMAK'

Herhangi bir dayanağı olmayan bu iddialara karşı, bazı yorumcular, yapılanın bizzat İmamoğlu ve taraftarlarının işi olduğunu ifade etti. Yaşanılanı, pek çok ülkenin seçimine fesat karıştırdığı ortaya çıkan Cambridge Analytica’ya benzettiler. Skandal olduğunu değerlendirdikleri bu hadiseye “Google Analytica” dediler. 

İmamoğlu’yla yaşadığı tartışmalar uzun süre gündemi işgal eden, bilim ve teknoloji tutkusuyla bilinen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, katıldığı bir televizyon programında yaşanan skandal hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Yazıcı, “Bu bir hata değil. Algı operasyonu.” yorumunu yaptı.  

Yorumlar