CHP lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi bu çıkmaz sokaktan çıkarmamız lazım

Kılıçdaroğlu, Birleşik Krallık’taki temasları için “Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bu siyasi partinin genel başkanı olarak, fonlara 'Biz ülkemize demokrasiyi getireceğiz' dedik” ifadesini kullandı

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi bu çıkmaz sokaktan çıkarmamız lazım
Son Güncelleme: 5 Kasım 2022 Cumartesi 13:00
5 Kasım 2022 Cumartesi 12:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Birleşik Krallık temaslarına ilişkin başkent Londra’da konakladığı otelde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İngiltere’deki temasları kapsamında, çok sayıda fon ve üniversiteden yetkililerle görüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türk öğrencilerle de bir araya geldiklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, "Türkiye gerçek anlamda ekonomide önünü göremeyen ve bir çıkmaz sokakta. Türkiye’yi bu çıkmaz sokaktan çıkarmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bunun beylik laflarla değil, kararlılıkla ve belli adımlarla yapılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye eğer teknoloji devrimini kaçırırsa, yine katma değeri yüksek ürün üreten ülkelerin pazarı haline dönüşür. Türkiye’nin bir pazar değil üreten bir güç olmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye’yi ileriye taşımak, katma değeri yüksek ürün üreten bir ülke haline getirmek istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Burada çok sayıda fonla, üniversitelerle, yetkililerle görüştük. Teknolojideki değişimi burada da üniversitelerde nasıl yapıldığını, çok sayıda bizim öğrencilerimiz de var. Onların bazılarıyla karşılaştık. Onların burada okumaları gerçekten bizi mutlu etti. Milyar dolarlık fonları yönetenlerle görüştük. Görüştüğümüz bir fon grubu 5 trilyon dolarlık bir fonu yönetiyor. Bugün görüştüğümüz 14 fon yöneticisi yaklaşık 100 milyar sterlinlik bir fonu yönetiyor. En son 342 milyar dolarlık bir teknoloji yatırımı yapan bir grupla beraber olacağım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ciddi bir düzen, ekosistem yaratmak ve bu sistem içinde hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir atmosfer içinde Türkiye’yi geliştirmek ve büyütmek istediklerini anlatarak, Türkiye’nin, bölgesinin, Kafkasların ve Orta Doğu’nun en güçlü ülkesi olmasını istediklerini kaydetti.

"Özellikle teknoloji alanında yatırım yapmak isteyen gençlere fon yaratacağız"

Kılıçdaroğlu, İngiltere’de fonların, Türkiye’de de girişimci ruhu olan gençlerin bulunduğunu ifade ederek, "Türkiye’de böyle bir ekosistem yaratılmadığı için bunlar arayışlarını yurt dışında sürdürüyorlar" ifadesini kullandı.

Öncelikle bu gençlere yatırım yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’de iktidarımızda, Allah nasip ederse, Millet İttifakı iktidar olduğunda, hukukun üstünlüğünü, can ve mal güvenliğini, yönetimde adalet ve istikrarı, liyakati sağlayacağız. Bunların olmadığı bir yere zaten sermaye gelmez, yatırım fonları da gelmez. Biz bu güvenceyi veriyoruz zaten. Biz AB’nin öngördüğü demokratik standartları yeni bir fasıl açmadan Türkiye’de uygulamaya koyacağız. Biz bu konuda adalet, hukukun üstünlüğü, can ve mal güvenliği konusunda kararlıyız ve 6 lider de zaten aynı kararlılığı yayınladıkları bütün bildirilerde özel olarak vurguladılar.

Kılıçdaroğlu, fon yöneticileri ve yatırımcıların, "Siz bizim gelmemiz için hukukun üstünlüğünü getirecek misiniz? Bizim fonlara güvence sağlayacak mısınız?" sorusunu, “Evet, elbette. Biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız" şeklinde yanıtladığını anlattı.

Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını istediklerini ve AB’nin öngördüğü demokratik adımları zaten atmak istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ama ‘Efendim, işte bir fasıl açın da biz adım atalım.’ Hayır, efendim. Hiçbir faslı açmalarını bile beklemeden, Türkiye 3. sınıf bir demokrasiyi değil, 1. sınıf bir demokrasiyi hak ediyor" görüşünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu, özellikle teknoloji alanında yatırım yapmak isteyen gençlere fon yaratacaklarını söyleyerek, "Şuna kesinlikle inanıyorum. Bizim gençlerimiz fazla değil, çok kısa süre içerisinde, Allah nasip ederse iktidarımızda göreceksiniz, büyük atılımlar yapacaklar. Avrupa bile şaşıracak, bu kadar güçlü atılımları yapacakları için." diye konuştu.

 "Kararlı ve istikrarlı adımlar atarak (6 lider) yoluna devam ediyor"

Altılı masadaki parti genel başkanlarının seçim sürecinde kararlı ve istikrarlı adımlar atarak yoluna devam ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Her ne kadar ortalığı bulandırmak isteyenler varsa da bunlar bizim için önemli değil. Önemli olan Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu değiştirme güçleri. Bu güç elimizde var. Bütün mesele bu gücü toplumun yararına kullanmak. Gençlere de o umudu verdim. 'Hiç endişe etmeyin.' dedim. Gençlerden beklediğim tek şey var. Onu da söyledim: 'Sizden istediğim tek şey var. Seçimde mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın' dedim.
“Benim altılı masa adına konuşma yetkim yok”

Kılıçdaroğlu, Birleşik Krallık’taki temasları sırasında verdiği sözlerin altılı masa adına olup olmadığı sorusunu, "Hayır, benim altılı masa adına konuşma yetkim yok. Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bu siyasi partinin genel başkanı olarak, fonlara 'Biz ülkemize demokrasiyi getireceğiz' dedik" diye yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin hem kendisinin hem de masadaki diğer liderlerin söylemi olduğunu hatırlattı.

"Olumsuz hiçbir görüşme yapmadım"

Kılıçdaroğlu, Birleşik Krallık’taki temaslarında "olumsuz görüşmeler yaptığına ilişkin iddialar"la ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

Ben olumsuz bir görüşme yapmadım. Ben İngiltere’nin gri listede olduğun da bilmiyorum. İngiltere gri listede ise Türkiye gibi, o zaman fonlar gelmez. Bizim amacımız zaten, Türkiye’yi gri listeden çıkarmak. Alnı ak, geleceğe güvenle bakan bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. Kara para ile Türkiye’nin bir ilgisi olmamalı. Olmamalı. Ama Man adası derseniz, ona katılırım. Man Adası ayrı. Man Adası’nda kara paranın aklandığını biliyorum. Bizim bazı iş adamlarının orada olduğunu biliyorum, Erdoğan ailesinin de orada olduğunu biliyorum; paralarının olduğunu biliyorum, o paraları Türkiye’ye getirirken sıfır vergi ödediklerini de gayet iyi biliyorum. Benim gördüğüm İngiltere, önemli finans merkezlerinden birisi. Ekonomisi iyiye gidiyor, kötüye gidiyor; o ayrı. Bizim için önemli olan, buradaki uluslararası fonların, teknolojik yatırımlara destek vermesi.

"Bütün baronların isimlerini tek tek sayacağım"

Kılıçdaroğlu, uyuşturucuyla ilgili iddiaları gündeme getirmesinin ardından kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

Uluslararası uyuşturucu baronları Türkiye’de cirit atıyor. Keşke mahkeme açılsa, keşke gel mahkemede ifade ver deseler. Bütün baronların isimlerini tek tek sayacağım. Hepsini tek tek ama… Ne söyleyeyim şimdi. Adam Güney Amerika’dan uyuşturucu taşıyor, Mersin limanına geliyor, Mersin limanından pazarlanıyor. Kim tutuklu? Kim gözaltına alındı? Uyuşturucu baronları ile benim hiç fotoğrafımı gördünüz mü? Hayır, göremezsiniz. Ama Erdoğan’ın da fotoğrafı var. Ama Erdoğan’ın da fotoğrafı var. Fotoroman Süleyman’ın da fotoğrafı var. Bir uyuşturucu baronu ile nasıl olur da bir siyasetçi kol kola girer? Eğer siz, uyuşturucu baronları ile yan yana poz verirseniz, polis bir şey yapamaz. Ben şu sözü verdim, Türk halkına… Polis arkadaşlarıma söylüyorum: Uyuşturucu baronlarına karşı vereceğiniz her türlü mücadeleyi destekleyeceğim. Herhangi bir kişi uyuşturucu baronlarına dokunmayın diye telefon açarsa, yargıya müdahale ederse, bana haber vereceksiniz, ben o siyasetçilerin de bitiririm. Bu kadar kararlıyım. Uyuşturucu cennetine dönmeyecek Türkiye. Türkiye uyuşturucu baronlarının at koşturduğu bir ülke olmayacak. Öyle bana dava açarak bana gözdağı vermeye kalkıyorlar. Ne onların gücü yeter, çünkü ben haklıyım; ne onların gücü yeter, ne de onların yandaşlarının gücü
Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde Türkiye'nin uyuşturucu baronlarının at koşturduğu bir ülke haline gelmeyeceğini dile getirdi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmeler

Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomiye ilişkin de açıklamalarda bulunarak, mevcut iktidarın ekonomide istikrar sağlama şansının sıfır olduğunu, enflasyonun indirilmesine yönelik taleplerin engellendiğini öne sürdü.

Bu iktidarın ekonomide istikrar sağlama şansı sıfır. Çünkü kamu bürokrasisinde, enflasyonu indirmeye dönük taleplerin, saray tarafından reddedildiğini biliyoruz. Saray çünkü, ekonomiyi ben biliyorum diyor. Bilmiyor. Terzi söktüğünü dikemez. Enflasyonu da bunlar indiremez. Yukarıdaki kişinin zaten ekonomiden, ekonomi biliminden haberi yok. O iş ayrı. Sorunların çözemeyen bir ekip var. Bu ekibin sorunları çözme şansımız yok. Biz geleceğe bakıyoruz. Bizim önce, ekonomide istikrarı nasıl sağlayacağımıza yönelik bir çalışmamız var. Altı partide özel çalışmalar yapılıyor. Önce ortaklaşmamız lazım… Biz bunların tamamını; hangi zaman dilimi içinde fiyat istikrarını sağlayacağımı, devlette liyakati nasıl sağlayacağımızı kamuoyuna açıklayacağız. Çalışmalar devam ediyor, her partinin kendi içinde devam ediyor
Ekonomide istikrarın nasıl sağlanacağına ilişkin 6 partinin çalışmaları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, önce partiler arasında ortaklaşmanın olması gerektiğini ve bu çalışmaların tamamını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Avrupa’daki Türklere mesaj

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Avrupa’daki Türklere de seslenerek “Umutsuzluğa kapılmasınlar. Morallerini bozmasınlar. Bu tablo düzelecek.” dedi.

Sosyal bilgi ekonomisi denilen ekonomik sürece Türkiye’nin dahil edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bilgiye dayalı ekonomi... Niçin sosyal? Çünkü gelir dağılımını bozmamalı. Gelir aynı zamanda sosyal olmalı. Bunu yapacağız" şeklinde konuştu.

Yurtdışındaki Türklere mutlaka sandığa gitmeleri ve oy kullanmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

Nerede yaşıyorlarsa, 'Bizim ülkemiz de çok güzel bir ülke olmalı, kalkınan bir ülke olmalı.' diyorlarsa, oylarının rengini değiştirecekler ve demokrasiden yana oy kullanacaklar. Beklentim bu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar