Forbes dergisinden çarpıcı Hakan Fidan analizi: Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemin kabinesini açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine dünyada büyük yankı uyandırdı. Forbes dergisi ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hakkında çarpıcı bir analiz yayımladı. Dergide, Fidan hakkında “Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu” ifadeleri kullanıldı.

Forbes dergisinden çarpıcı Hakan Fidan analizi: Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu
Son Güncelleme: 5 Haziran 2023 Pazartesi 17:11
5 Haziran 2023 Pazartesi 17:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen programda ’Türkiye Yüzyılı Kabinesi’ni açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamaları dünyada geniş yer buldu. Forbes dergisi ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı. ABD'li dergi, “Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu” başlıklı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Bu değişim sadece bürokratik bir değişiklik değil; ABD'den Avrupa Birliği'ne, Rusya'dan Ortadoğu'nun labirent siyasetine kadar her dış paydaşa açık bir çağrıdır. İstihbarat portföyü, onu ülkenin siyasi manzarasında önemli bir figür olarak şekillendirerek, uluslararası ilişkilere katılımını yıllarca dikte etti.”

'Bu sohbetlerde Türkiye'nin küresel hamlelerine yön veren görünmeyen el MİT'in önemi her zaman vurgulandı' diyen Forbes, analizde şu ifadeleri kullandı:

“TÜRK DIŞ POLİTAKASINDA ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINA İŞARET EDİYOR”

“Konuştuğum herkes Fidan'ın zekasını ve stratejik becerisini tanıyor, hatta bazıları ona Dr. Fidan diyor. Geniş uluslararası bağlantıları ile Fidan, küresel siyasetin karmaşık dünyasında Türkiye'nin stratejik navigasyonunun birincil tasarımcısı olarak öne çıktı. Bu nedenle, son ilerlemesi şaşırtıcı değil, onunla etkileşime girenler tarafından kabul edilen, yeteneklerinin bir doğrulaması.

Hakan Fidan'ın MİT başkanı olarak yaptığı etkiyi de mercek altına alan Forbes 'Askeri diplomasi dünyasında, Türkiye genellikle insansız hava aracı teknolojisinin merceğinden tanındı. Ancak bu başarının kalbi, aklın ritmiyle atar. Bu askeri gücü besleyen, Fidan gibilerin özenle toplayıp stratejik olarak konuşlandırdığı istihbarattır’ dedi.

'MİT'in sağladığı zengin istihbarat damarı olmasaydı, askeri girişimlerinin etkinliği büyük ölçüde azalırdı' diyen Forbes yazıda, 'Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı'na yükselişi, daha önceki zorluklara rağmen, Türk dış politikasında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor' ifadesine yer verdi.

Yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fidan arasındaki sinerjinin Türkiye'de diplomatik, siyasi ve askeri alanları kapsayan etkileyici bir dış politika uzmanlığı portföyü sunduğunun altı çizildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar