Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye oyun kurucu ülke haline gelmiştir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 14. Büyükelçiler Konferansı programında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye oyun kurucu ülke haline gelmiştir"
Son Güncelleme: 8 Ağustos 2023 Salı 23:21
8 Ağustos 2023 Salı 23:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14. Büyükelçiler Konferansı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Bölücü alçakların eylemleri karşısında geri adım atmadık. FETÖ'cü hainlerin ölüm kusan tanklarına teslim olmadık. Sahip olduğumuz her şeyin bedelini misliyle ödedik. Bin yıllık tarihimizde karşımıza çıkanlar değişti, kullandıkları aparatlar değişti ama amaç hiç değişmedi. Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasını engellemek için uğraştılar ama emellerine ulaşamadılar.

HER ALANDA TÜRKİYE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİK"

Tarihimizden ilham güç alarak yarınlarımıza istikamet çizmeye çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti savaşlardan yorgun düşmüş bir milletin kanı üzerinde yükselen bir umudun adıydı. Son bir asırda bu umudu sürekli büyütmeyi başradık. Son 21 yılda ülkemizi ayağına vurulan prangalardan kurtardık. Her alanda Türkiye'nin çehresini değiştirdik.

TÜRKİYE OYUN KURUCU HALİNE GELDİ"

Diplomasinin tüm imkanlarını ve sert ve yumuşak güç unsurlarının tamamını kullanarak Türkiye'nin menfaatlerini korumanın derdindeyiz. Sahada ve masada güçlü olmak bizim için zorunluluk. Türkiye son yıllarda her yaptığı takip edilen, attığı adımlar izlenen uluslararası arenada oyun kurucu bir ülke haline geldi.

Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın devamı için temaslarımız devam ediyor. Afrikalı kardeşlerimizin tahıl ürünlerine erişimi noktasında sayın Putin de hassasiyet gösteriyor. İnşallah ortak paydada buluşacağız.

Irak ve Suriye istikrara kavuştukça, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşleri de hızlanacaktır.

"PUTİN İLE ORTAK PAYDADA BULUŞACAĞIZ"

Ukrayna konusundaki tutumumuz sizlerin bildiği gibi tüm dünyada büyük bir takdir toplamıştır. Bu süreçte savaşan tarafları masada bir araya getirdik. Akan kanı durdurmak için çaba harcadık.

17 Temmuz itibarıyla askıya alınan Karadeniz Tahıl Girişimi için çalışmalarımız devam ediyor. Geçen hafta Putin'le görüşerek konuyu masaya yatırdık. Bu konuda ortak bir paydada buluşabileceğimize inanıyorum. Karadeniz girişimiyle başlayan olumlu atmosfer bazı ülkeler tarafından iyi karşılanmadı. Aksine ateşe körükle gidildi. Biz bu gerilim daha fazla devam etsin istemiyoruz. Samimiyetle tüm taraflarla çalışmayı sürdüreceğiz.

 

 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar