İsveç Başbakanı'ndan NATO açıklaması: Türkiye ile talep listesi üzerinden ilerlenecek

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu sürecine ilişkin bir açıklama yaptı. Andersson, Türkiye ile görüşmelerin şu anda sürdüğünü belirterek, müzakerelerde bir talep listesi üzerinden ilerleneceğini açıkladı.

İsveç Başbakanı'ndan NATO açıklaması: Türkiye ile talep listesi üzerinden ilerlenecek
Son Güncelleme: 25 Mayıs 2022 Çarşamba 18:03
25 Mayıs 2022 Çarşamba 18:03

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvursuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Andersson şunları söyledi:

"Türkiye ile müzakerelerde talep listesi üzerinden gidilecek. İsveç'in nerelere para yardımı yaptığı gibi, medyadaki haberlerde net olmayan konular açıklığa kavuşturulacak. Teröristlere para ya da silah göndermeyiz."

TÜRKİYE’DEN FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİNE VETO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DÜN Gölcük Tersane Komutanlığı'nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'ne katılmış ve törendeki konuşmasında Finlandiya ve İsveç'e veto mesajı vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Bize parasıyla verilmeyen silahlar DAEŞ'le mücadele bahanesiyle eli kanlı terör örgütlerine TIR'larla aktarıldı. Bugün Türkiye'nin NATO'ya katkısından övgüyle söz edenler düne kadar ülkemizi acımasızca eleştiriyordu.

NATO'da oynadığımız rol apaçık ortadayken, hala müttefiklerimizle yaptırım konuşuyoruz. İsveç'in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık, diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz."

Yorumlar