Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye genelinde 6,5 milyon konutu süratle dönüştüreceğiz

Kahramanmaraş'taki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, 6 Şubat'ta yaşanan depremi hatırlatarak, "TOKİ binaları ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmadı. TOKİ alnının akı ile çıktı depremden" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye genelinde 6,5 milyon konutu süratle dönüştüreceğiz
Son Güncelleme: 10 Ağustos 2023 Perşembe 16:37
10 Ağustos 2023 Perşembe 16:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantı ile katıldığı Kahramanmaraş'taki kentsel dönüşüm toplu temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

6 Şubat'ta yaşanan depremlerden etkilenen şehirleri yalnız bırakmadıklarını belirten Erdoğan, "Deprem bölgesinde elimizi hiç çekmedik. Sahadaki sıkıntıları bizzat takip ettik.

Depremzedelerin ihtiyacını gidermeye çalıştık. Maraş'ın neredeyse üçte biri oturulamaz hale gelmişti. Bu ağır tablo karşısında ümitsizliğe kapılmadık. Evleri iş yerleri yıkılan insanları yeni yuvalarına kavuşturmak için kolları sıvadık. 15 Ağustos'a kadar tesislerde çadırlarda kalanları konteynerlara yerleştirmiş olacağız. 319 bin konutu bir yılda hak sahiplerine vereceğiz" dedi.

"Aynı zamanda ekonomi canlanacak, mahalle kültürü hayat bulacak" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

Ayrıca depremde hasar gören illerde şehir meydanlarını biz yapacağız. Böylece her bir şehrimize asırlar boyu yaşayacak merkez kazandıracağız. Alt ve üst yapısı ile daha görkemli inşa edeceğiz. Her felaket bize alınması gereken tedbirleri hatırlatmakta. Bu önlemlerin başında kentsel dönüşüm gelmekte. İBB Başkanlığımızdan beri bu meseleyi hep işledik. Bunun bir tercihten öte zorunluluk olduğunu ifade ettik. TOKİ ile yapı stokunun yenilenmesi için yoğun çaba harcadık. 1 milyon 200 bin proje üretti toki. Okul, hastane ve kamu kurumlarını toki eliyle inşa ettik. TOKİ binaları ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmadı. TOKİ alnının akı ile çıktı depremden.
Muhalefete eleştiri

Erdoğan konuşmasında muhalefete yönelik eleştirilerde de bulunarak şunları kaydetti:

Bu süreçte Türkiye'deki sığ muhalefet anlayışının ülkemize ödettiği bedelleri görme fırsatı bulduk. Ne zaman adım atsak CHP hep karşımıza dikildi. Takoz koyan bu ekip doğrudan insan hayatını ilgilendiren bu meseleyi bile engellemeye kalktı. Kentsel dönüşüme rantsal dönüşüm diyerek projelere kara çaldılar. Kendileri ile aynı ideolojiye sahip meslek kuruluşları ile projeleri mahkemeye götürdüler.

Son Seçim sürecinde meselenin bu kadar masum olmadığını anladık. CHP'nin kentsel dönüşüme saldırısının gerisinde halk düşmanlığı var. Bunlar vatandaşa hizmet etmez. Bunların gözünde seçmen ancak tıpış oy verdiği zaman insanıdır. Diğer türlü millete nasıl baktıklarını 14 Mayıs sonrası gördük. Önvesinde bedava ev vaat ediyorlarken sonrasında vatandaşı sığındıkları evlerden kapı dışarı ettiler. Depremzedelere olmadık hakaret ettiler. Yüreği yaralı insanları hedef aldılar. Pek çok ahlaksızlığı sergilediler. 28 Mayıs'tan sonra da mağdur ettikleri kardeşlerimizden özür dilemediler. Bunları unutmayacağız. Sandıktan istedikleri sonuç çıkmadı diye afetzedelere zulmedenleri afişe etmeyi sürdüreceğiz. Bu takoz zihniyete rağmen yaptık ne yaptıysak. 3.4 milyon konutun dönüşünü sağladık. Türkiye genelinde 6.5 milyon konutu süratle dönüştüreceğiz.

 
Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar