Trump, 2024’ün ilk günlerinde yargılanabilir

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik, "2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi" iddiasıyla ilgili açılan davada, yargılama tarihinin 2 Ocak 2024 olarak belirlenmesi talep edildi.

Trump, 2024’ün ilk günlerinde yargılanabilir
Son Güncelleme: 12 Ağustos 2023 Cumartesi 12:12
12 Ağustos 2023 Cumartesi 12:10

Donald Trump ile ilgili soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan Savcı Jack Smith’in ofisi, Washington DC’deki mahkemeye ilettiği belgede, eski Başkan’a 4 suçlama yöneltilen 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme iddiasıyla ilgili davada yargılamanın 2 Ocak 2024’te başlamasını istedi.

Belgede, Trump’a yönelik savcıların argüman ve delillerini jüriye sunmalarının 4 ile 6 haftadan fazla sürmeyeceğinin tahmin edildiği bilgisi yer aldı.

Savcılar, davayla ilgili önerdikleri takvimin, Trump’ın kendini savunması ve taraflar ile mahkemenin yargılama öncesi sürece hazırlanması için gerekli vakti sağlayacağını ileri sürdü.

Davaya bakan Yargıç Tanya Chutkan’ın, 28 Ağustos’ta yargılamanın ne zaman başlayacağına yönelik kararını bildirmesi bekleniyor.

“KISITLI KORUMA” KARARI

Yargıç Tanya Chutkan, Washington DC’deki federal mahkemede, Adalet Bakanlığı savcılarının talep ettiği, davanın delilleri ve tanıkların kamuya açık şekilde afişe edilmesini önleyecek koruma kararıyla ilgili yaklaşık 90 dakika tarafların argümanlarını dinledi.

Trump’ın her Amerikalı gibi Anayasa’nın Birinci Ek Maddesi kapsamındaki ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğunu söyleyen Chutkan, “Ancak bu hak mutlak değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Chutkan, savcıların tüm delillerin kamuyla alenen paylaşılmasını engellemeye yönelik bir koruma emri talebini reddetti ve yalnızca bazı “hassas” kabul edilen materyallerin korunmasına hükmetti.

Tarafları, davayla ilgili yaptıkları açıklamalara özellikle dikkat etmeleri konusunda uyaran Chutkan, siyasi kampanya sürecinin davayı etkilemeyeceği mesajını verdi.

TRUMP’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Eski ABD Başkanı Trump, 3 Ağustos’ta 2020 Başkanlık Seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla ilgili kendisine yöneltilen suçlamalara yönelik Washington DC’de mahkemeye çıkmıştı.

“ABD’yi yanıltmak için komplo kurma”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurma”, “resmi bir süreci engelleme ve engellemeye teşebbüs”, “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma” suçlamalarını reddeden Trump, suçlanmasının “seçimlere müdahale” ve “cadı avı” olduğunu söylüyor.

Trump, 13 Haziran’da Miami’de mahkemeye çıkmış, başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yanında götürmek ve bununla ilgili federal incelemeleri engellemeye yönelik 37 suçlamayı reddetmişti. Trump’a, 27 Temmuz’da yardımcısı ve çalışanlarına Mar-a-Lago’daki malikanesinden çıkan gizli belgelerle ilgili güvenlik kamerası görüntülerini silmeleri talimatını verdiği iddiası dahil ilave üç suçlama yöneltilmişti.

Daha önce de 2016 Başkanlık Seçimi sırasında bir kadına “sus payı” ödediğine ilişkin suçlamalar nedeniyle de Trump, 4 Nisan’da New York’ta hakim karşısına çıkmıştı.

Trump aleyhinde Georgia eyaletinde 2020 seçim sonuçlarına müdahalede bulunma girişimi iddiasıyla ilgili 4’üncü iddianamenin daha bu ay içinde duyurulması bekleniyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar