The Economist'ten Türk donanmasına övgü

İngiliz The Economist dergisi, Türkiye'nin Akdeniz'deki denizaltı gücüne dikkati çekti. Dergi, Türk donanmasının, Yunan donanmasından daha yeni ve büyük olduğunu yazdı.

The Economist'ten Türk donanmasına övgü
Son Güncelleme: 3 Temmuz 2021 Cumartesi 10:21
3 Temmuz 2021 Cumartesi 10:19

İngiliz The Economist dergisi Türk donanma gücü ile ilgili makalesinde
"İzmit Körfezi'nin güney kıyısında, Gölcük tersanesinde, Türkiye'nin denizcilik geleceği yavaş yavaş şekilleniyor" cümlesine yer verdi.

Yazıda, 6 TCG Piri Reis denizaltının da etkisiyle Türk donanmasının Akdeniz'de günden güne güç kazandığına dikkat çekildi. "Bu, Türkiye donanması için bir zafer, Yunanistan için de bir baş ağrısı" ifadesi kullanıldı.

"TÜRKİYE'NİN DONANMASI DAHA BÜYÜK VE DAHA YENİ"

Makalede, Yunanistan'ın bir dizi Fransız savaş uçağı satın aldığı, savunma harcamalarını ikiye katlayarak 5,5 milyar euroya çıkardığı hatırlatıldı. Ancak bunun yine de Türkiye'nin sahip olduğu gücün yarısından daha azı olduğuna işaret edilerek,  "Türkiye'nin donanması daha büyük ve daha yeni" denildi.

Alman tasarımı TCG Piri Reis adlı denizaltıların, havadan bağımsız tahrik gücüne sahip olduğu, bunun da yakıt ikmal sorunu olmaksızın hareket etmesini sağladığı vurgulandı.

"SU ALTINDA 3 HAFTA KALABİLİYOR"

Geleneksel bir dizel-elektrikli denizaltının iki ya da üç gün su altında kalabileceği
ancak Türk donanmasındaki 6 denizaltı için bu sürenin üç hafta olduğu belirtildi. Dergide yer alan makalede, "Bu, sığ sular için mükemmel bir özellik" yorumu yapıldı.

Yorumlar