Yunan Bakan'dan Soylu'ya tepki: Teröristleri kabul etmiyoruz, sınırlarımız güvenli

Yunanistan Yurttaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Taksim'deki saldırının failiyle ilgili "Yakalamasak Yunanistan'a kaçacaktı" sözüne tepki gösterdi.

Yunan Bakan'dan Soylu'ya tepki: Teröristleri kabul etmiyoruz, sınırlarımız güvenli
Son Güncelleme: 15 Kasım 2022 Salı 13:53
15 Kasım 2022 Salı 13:51

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın failine ilişkin "Yakalamasak Yunanistan'a kaçacaktı" açıklamasına tepki gösterdi. Skai TV'ye konuşan bakan, "Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor ve kimse ülkeye yasadışı giriş yapamaz" dedi.

Soylu, İstiklal Caddesi'nde yaşanan patlamanın ardından dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Operasyonlar devam ediyor. Başarılı bir şekilde yapılan operasyonla elbette ki teröristler yakalandı. Eğer yakalamasaydık bugün Yunanistan'a kaçıracaklardı.
Theodorikakos ise Soylu'nun açıklamasına tepki göstererek dün şunları söyledi:

Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor ve kimse ülkeye yasadışı giriş yapamaz. Dolayısıyla Yunanistan, sınırları içinde asla teröristleri kabul etmez. Nerede olursa olsun ve kimi hedef alırsa alsın, prensip olarak herhangi bir terör eylemine karşıyız.
13 Kasım'da 16:20 sularında yaşanan bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 81 kişi de yaralanmıştı.

Saldırının, ertesi gün gözaltına alınan Suriye uyruklu Ahlam Albashir tarafından gerçekleştirildiği bildirilmişti.

Türkiye'ye Afrin üzerinden girdiği belirtilen 23 yaşındaki Albashir'in, ifadesinde saldırı emrini PKK ve çatı yapısını Türkiye'nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG'nin oluşturduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) aldığını söylediği bilgisi de paylaşılmıştı.

Öte yandan PKK, SDG ve YPG saldırıyı düzenlemediklerini öne sürmüştü.

Yorumlar