Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya: Tarihi sarnıcın üstüne gecekondu!

İzmit'te, Roma döneminden kalan ve üstünde gecekondu bulunan tarihi sarnıcın bakımsızlık ve hava şartları nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu görüldü. Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, "Görüldüğü kadarıyla üzerinde bir gecekondu var. Çok ağır olmayabilir bu yapı sarnıç için ama bir yer sarsıntısı onu yıkmaya neden olabilir." dedi.

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya: Tarihi sarnıcın üstüne gecekondu!
Son Güncelleme: 21 Mayıs 2022 Cumartesi 12:17
21 Mayıs 2022 Cumartesi 12:11

İzmit'in Cedit Mahallesi'ndeki, şehrin su ihtiyacını karşıladığı bilinen ve Kocaeli Anıtlar Kurulu tarafından 1987 yılında tarihi yapı olarak tescillenen ve üzerinde gecekondu bulunan İn Bayırı Sarnıcı, bakımsızlık ve hava şartları nedeniyle tehlike altında kaldı. Uzmanlar, bu yapının ziyaret alanına dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Roma döneminde yapılan 2'nci en büyük su kemeri olma özelliği taşıyan ve 22 kilometre uzaklıktaki Paşasuyu'ndan toplam 21 su kemeri birleştirilerek inşa edilen su kanalının büyük kısmında zamana bağlı tahribat oldu.

BAKIMSIZLIKTAN BİTKİLERLE ÖRTÜLDÜ

Çarpık kentleşme içinde, geçmiş yıllarda üzerine inşa edilen gecekonduyla varlığını sürdüren İn Bayırı Sarnıcı, bakımsızlık ve çarpık yapılaşma tehdidi altında yok olmayı bekliyor. Şu an atıl durumda bulunan ve madde bağımlılarının mesken haline getirdiği sarnıcın etrafı, mahallelinin şikayeti üzerine, belediye ekipleri tarafından demir saclarla kapatıldı. İçeri giriş ve çıkışın kısıtlandığı sarnıcın duvarlarının yıkılmak üzere olduğu ve bakımsızlıktan bitkilerle örtüldüğü görüldü.

İNSANLIK TARİHİ İÇİN KIYMETLİ

Bu yapıların hem kent hem de insanlık tarihi açısından son derece kıymetli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, "Bu tür yapılarda zamanla rüzgar erozyonuyla yağmur erozyonuyla soğuk ve sıcak havanın etkisiyle parçalanmalar başlayacaktır. Görüldüğü kadarıyla üzerinde bir gecekondu var. Çok ağır olmayabilir bu yapı sarnıç için ama bir yer sarsıntısı onu yıkmaya neden olabilir." dedi.

BU YAPILARIN ÜZERİ BOŞ KALMALI

Bu yapıların üzerinin boş kalmasını belirten Ökse, "Bunların kazandırılması için etrafında bir çevre düzenlemesi yapılması lazım. Üstünde kaldırılabiliyorsa o yapının kaldırılması lazım. Etrafının kapatılıp koruma altına alınması lazım. Mümkünse birtakım bilgi veren panolarla bir ziyaret alanına dönüştürülmesi lazım. İzmit’in ve bütün şehirlerimizin böyle bir potansiyeli var" ifadelerini kullandı.

Yorumlar