Bakan Fidan'dan İsrail'e sert uyarı: Tanımlamalar değişmeli bunun adı hırsızlık

Hamas ile İsrail arasındaki savaşta 'garantör' olma önerisinde bulunan Hakan Fidan, bu kez Beyrut'tan İsrail'e sert eleştiriler yöneltti: Birisinin evine el koyuyorsunuz... Birini getirip oraya koyuyorsunuz, 'yerleşimci' diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır

Bakan Fidan'dan İsrail'e sert uyarı: Tanımlamalar değişmeli bunun adı hırsızlık
Son Güncelleme: 17 Ekim 2023 Salı 16:34
17 Ekim 2023 Salı 16:32

İsrail ile Hamas arasındaki savaşı dindirme girişimleri çerçevesinde bugün Lübnan'ın başkenti Beyrut'u ziyaret eden Hakan Fidan'dan dikkat çekici bir çıkış geldi. Fidan, Beyrut'ta Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib ile ortak basın toplantısında, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te uluslararası hukuka aykırı olarak inşa ettiği yerleşimleri eleştirdi.

Bakan Fidan İsrail'e, "Birisinin toprağını işgal ediyorsunuz. Evine el koyuyorsunuz, dışarı atıyorsunuz, birini getirip oraya koyuyorsunuz, 'yerleşimci' diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır" diye seslendi.

'MEDYA GÜCÜYLE PROBLEMİN GERÇEK TABİATI UNUTTURULDU'

Fidan, "Uzun yıllardır hegemonik güçlerin, medya gücüyle problemin gerçek tabiatını unutturduklarını görmekteyiz, artık buna bir son verme zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

'DAHA BÜYÜK SAVAŞ DA, TARİHİ BARIŞ DA ÇIKABİLİR'

"Bu savaştan daha büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi bir barış da çıkabilir" diyen Fidan, "Türkiye, tarihi olan mazisi olan güçlü ve tecrübeli bir devlettir. Yaptığımız uyarılara lütfen kulak verin" çağrısında bulundu.

'İKİ DEVLET İÇİN CİDDİ ADIM ATMA ZAMANI GELMİŞTİR'

Fidan, "1967 sınırlarına dayalı, iki devletli, Kudüs'ün başkent olduğu bir Filistin devleti konusunda artık uluslararası toplumun, ciddi adım atma zamanı gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Fidan, "Savaşın başta Lübnan, Mısır ve Ürdün olmak üzere bölge ülkelerinin istikrarsızlaşmasına yol açacak şekilde gelişmesini engellemek için elimizden geleni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar