44 ilde KDV'siz arsa satışları başlıyor: Taksitlerde 'faiz' detayı

Bakanlığın 44 ildeki 622 muhtelif arsanın KDV'siz satışa çıkarılacağını açıklamasının ardından Gayrimenkul Uzmanı Özelmacıklı konuya dair detayları anlattı. Peşin ödemelerde KDV muafiyetinden yüzde 20 indirim uygulanacağını belirten Özelmacıklı, tutarın yüzde 25'inin peşin, geri kalanının 24 ay taksitle ödeme imkanı olduğunu aktardı.

44 ilde KDV'siz arsa satışları başlıyor: Taksitlerde 'faiz' detayı
Son Güncelleme: 14 Kasım 2023 Salı 14:15
14 Kasım 2023 Salı 13:53

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı 44 ilde 622 muhtelif arsayı KDV'siz satışa çıkardı. Aralarında İstanbul, Antalya, Çanakkale ve Sakarya gibi şehirlerin de yer aldığı arsaların satışı 21-22-23 Kasım tarihlerinde yapılacak.

Milliyet'te yer alan habere göre, Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konuya dair detayları anlattı.

'VADELER DÜŞÜRÜLDÜ'

Bu tür satışların bazı avantajlar sunduğunu belirten Özelmacıklı, "Satışta bir KDV muafiyeti mevcut. Arsalarda yüzde 18 KDV oluyor. Bu satışlarda bir KDV avantajı var. Satışa çıkmış bedellerde yüzde 20’lik avantaj var diyebiliriz. 24 aya kadar vade imkanı, yüzde 25 peşinat imkanı var. Vadeler 48 aya kadar yapılıyordu ancak mevcut enflasyonist ortam nedeniyle 24 aya düşüldüğünü görüyoruz" diye konuştu.

İhalenin en önemli farklılığının Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yapılması olduğunu söyleyen Özelmacıklı, başkanlığın ilk ihalesi olduğunu ve kentsel dönüşüme finansal kaynak oluşturması hedeflendiğini söyledi.

ONLINE MÜZADEYE

Açık artırmaya herkesin katılabileceğini belirten Özelmacıklı, "Katılmak için ister internetten isterse de yerine bizzat giderek katılma imkanı var. İhalelere katılmak isteyenler online müzayedeye katıl linki üzerinden emlakmuzayede.com.tr sayfası üzerinden ihaleye katılabiliyorlar.

Teminatları yatırarak ya TOKİ’nin İstanbul hizmet binasındaki konferans salonuna ya da Ankara’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın konferans salonunda ihaleye katılabiliyorlar. Bunun için de yatırılması gereken teminat ödemeleri var. Yatırılacak teminat ödemeleri taşınmazlara göre değişiyor. Hangi yeri almak isterlerse o yerle alakalı teminat tutarına katılımcıların bakmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'HER TAKSİDE FAİZ UYGULANACAK'

Katılım teminatları ve taksit uygulamalarına değinen Özelmacıklı, "Katılım teminatları taşınmazları muhammen bedele göre değişiyor. 40 bin TL’ye kadar olan gayrimenkuller 2 bin TL'den başlarken, 700 bin TL ve üzeri olanlarla 160 bin TL bedel isteniyor.

Burada ayrıca emlak yönetim hizmetleri yüzde 2+ KDV hizmet bedeli de talep ediyor. Aslında burada hizmet bedeli de söz konusu.

Tutarı peşin ödemek isteyenler için yüzde 20 indirim imkanı söz konusu. Vade yapmak isteyenlere yüzde 25 peşin, 24 ay taksitler halinde ödeniyor olacak. Her takside aylık kanuni faiz uygulaması yansıtılacak" dedi.

Özelmacıklı KDV muafiyeti dışında tapu işlemlerine ait vergi, resmi harçlar ve damga vergisi gibi 6306 sayılı kanun hükümleri gereğince muafiyetlerin de söz konusu olduğunu aktardı.

İHALEYE KATILACAKLARA UYARI

İhaleye katılacaklara önemli uyarılarda bulunan Özelmacıklı, "İhaleye katılacak olan kişilerin mutlaka ihale şartlarını, imar durumlarını, yerin fiziksel durumunu mutlaka incelemesini öneriyoruz. Arsalarla alakalı ihale söz konusu olduğu için bazen ihalenin heyecanı nedeniyle rakamlar piyasa rayiçlerinin üzerine çıkabiliyor. KDV avantajı, taksit avantajı nedeniyle vatandaşlar kendi bölgelerindeki yerler için ilgi gösteriyor diyebiliriz" ifadelerini kaydetti.

BU TÜR İHALELERİN DEVAMI GELİR Mİ?

Bu tür ihaleler ilerleyen dönemde daha da artacaktır. Kentsel dönüşüm kanununda buna ilişkin atıflar söz konusu olmuştu.

Kentsel dönüşüm ile ilgili kanun teklifinde bu kanuna göre uygulamada bulunan alanlarda yer alan veya Başkanlıkça kanun kapsamında kullanılmak üzere belirlenen tescil dışı alanlar tapuda Hazine adına tescil edildikten sonra Başkanlığa devredilir veya Başkanlığın talebi üzerine TOKİ’ye bedelsiz olarak devredilebilir diye bir madde yazılmıştı. Burada Başkanlık Kentsel Dönüşüm Başkanlığı olarak adlandırılıyor.”

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar