Taksim Camii inşaatında sona gelindi

İstanbul'da Taksim Meydanı'nda yapımına 17 Şubat 2017'de başlanan Taksim Camii inşaatında sona yaklaşıldı. Yüzde 90'ı tamamlanan caminin pencere camları takılmaya başlandı.

Taksim Camii inşaatında sona gelindi
Son Güncelleme: 10 Şubat 2020 Pazartesi 10:06
10 Şubat 2020 Pazartesi 10:04

Mimarlığını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mimarı Şefik Birkiye ile Selim Dalaman'ın yaptığı Taksim Camisi inşaatında sona yaklaşıldı. 2019 yılında kaba inşaatı tamamlanarak ince işçiliklerine geçilen caminin pencere camları takılmaya başlandı.

2 bin 482 metrekare üzerinde

61 metre yüksekliğindeki 2 minarenin taş kaplama işlemleri ise devam ediyor. 2 bin 482 metrekarelik alanda inşaatı devam eden camide bir yandan da süsleme ve mermer kaplama işlemleri eş zamanlı olarak yapılıyor.

Esnaf oldukça memnun

Taksim ve civarında bulunan çevre esnafı da caminin tamamlanmasından oldukça memnun. Taksim'de bir iş merkezinde ofisi bulunan Vesim Kır,  "Caminin her geçen gün tamamlandığını görmek bizi çok memnun ediyor. Özellikle kış günlerinde çevredeki camilere gittiğimizde dışarda namaz kılmak zorunda kalıyoruz." dedi.

"Bitmesi için sabırsızlanıyoruz"

Öte yandan projenin gecikmiş bir proje olduğunu söyleyen Ömer Çıkrıkçı da "Keşke daha önce yapılsaydı. Çok gecikti. Bir an önce bitmesi için sabırsızlanıyoruz" şeklinde konuştu.

2 bin 575 kişi namaz kılabilecek

Tamamlandığında Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerine komşu olacak olan camide aynı anda 2 bin 575 kişi namaz kılabilecek. Taksim Camii'nin minare yüksekliği 61 metre. Bu yükseklik özellikle çevredeki diğer dini yapıların yüksekliği dikkate alınarak projelendirildi.

Yer altında 3 katlı otoparkı olacak

Projede yer altında üç katlı otopark bulunacak. Burada 165 araç park edebilecek. Yapıda ayrıca konferans, sergi salonları da yer alacak. Taksim Camii'nin bu yıl içinde ibadete açılması planlanıyor.

Yorumlar