Tahir Elçi davasında yeni gelişme!

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin, 9 yıl önce basın açıklaması yaptığı sırada vurularak öldürülmesiyle ilgili davada savcı, tutuksuz yargılanan 3 polisin beraatini istedi.

Tahir Elçi davasında yeni gelişme!
Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 Pazartesi 12:21
29 Nisan 2024 Pazartesi 12:19

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 9 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısında eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin davada yeni gelişme yaşandı.

Tutuksuz sanık olarak yargılanan polisler S.T., F.T. ve M.S. için savcı, sanıkların beraatı yönünde mütalaa verdi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare'ye dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapılmış, açıklamanın ardından teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan olaylarda Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede yakalama kararı bulunan terörist Uğur Yakışır hakkında "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", 2 polis memurunu "kasten öldürmek" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile Elçi'yi "olası kastla öldürmek" suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar, polis memuru S.T'yi "öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıla kadar, "mala zarar vermek" ve "ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma" suçundan da 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis, polis memurları M.S, F.T. ve S.T. hakkında da "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan her biri hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar