Suudi Arabistan’dan Türk vatandaşlarına 'kapıda vize'

Suudi Arabistan, 2030 yılı turizm hedefleri kapsamında şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına kapıda vize imkanı sunacak. Ülkeye varışlarda alınacak vize ücreti, sigorta dahil 128 dolar olacak. İşte 'kapıda vize' uygulamasının şartları...

Suudi Arabistan’dan Türk vatandaşlarına 'kapıda vize'
Son Güncelleme: 7 Eylül 2022 Çarşamba 14:25
7 Eylül 2022 Çarşamba 14:23

Suudi Arabistan, turizm açılımı çerçevesinde uygulamaya koymuş olduğu 'Turistik Vize' ve 'Kapıda Vize' uygulamaları ile tüm dünyadan turistleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda ülkeye seyahat edecek Amerika, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türk vatandaşlarının da bu vizelerinin en az bir kez kullanılmış olması koşuluyla kapıda vize alarak ülkeye giriş yapabilecekler. 49 ülke için aktif hale getirilen elektronik vize uygulaması ile bu ülkelerin vatandaşlarına internet ortamında vize alınabilecek.

KAPIDA VİZE KOŞULLARI NELER?

Suudi Arabistan turizm açılımı çerçevesinde uygulamaya koymuş olduğu 'Turistik Vize' ve 'Kapıda Vize' uygulamasında yolcuların pasaportlarında geçerli Schengen, Amerikan - ABD ve İngiltere vizesi olanların bu vizelerinin en az bir kez kullanılmış ve pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması gerekiyor. Ülkeye girişte sağlık sigortası satın alınması ve ülkede kalınacak süreyi kapsayacak şekilde otel rezervasyonu şartı da aranıyor.

Yolcuların gidiş-dönüş uçak bileti alma şartının yanı sıra turistik vize 1 yıllık olup tek seferde maksimum kalış süresi 90 gün olacak. Ülkeye varışlarda alınacak olan vize ücretinin sigorta dahil 128 dolar olacağı öğrenildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar