Erdoğan Meclis’teki tartışmalara değindi: ‘Susturun bu kadını’ diyecek kadar ahlaksız…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te AK Partili Özlem Zengin ile CHP’li Engin Özkoç arasındaki tartışma hakkında konuştu.

Erdoğan Meclis’teki tartışmalara değindi: ‘Susturun bu kadını’ diyecek kadar ahlaksız…
Son Güncelleme: 20 Kasım 2019 Çarşamba 12:17
20 Kasım 2019 Çarşamba 12:13

TBMM Genel Kurulu’nda, yeni vergi düzenlemelerini de içeren “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” görüşüldü. Görüşme sırasında AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin ile CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç arasında tartışma yaşandı.

“Bülent Ecevit değil miydi Clinton’un karşısında el pençe duran?”

Zengin, "17 yıldır da sizin kazanmanıza imkan vermeyen senaryoları burada sıraladınız. Dış politika diyorsunuz ya; Bülent Ecevit değil miydi Clinton’un karşısında el pençe duran? Geldiğimiz seviyeye baktığımızda bunları söylerken biraz haya etmek lazım" ifadelerini kullanınca CHP'li Özkoç da Zengin'e şöyle cevap verdi:

"Bu kadar yakışıksız, seviyesiz bir grup başkanvekilinin konuşması gerçekten utanç vericidir. Sayın Ecevit’in nezaketini bilenler biliyor. Bu ithamlarda bulunanların haddini bilerek konuşması gerekiyor. Bu ülkede şehitler için toplanan paranın üzerine oturan bir anlayışın hâlâ kendisini övüyor olmasından hicap duyuyoruz"

Zengin: Hiç kimseden nasıl konuşacağım konusunda nasihat alacak değilim

Özkoç’un konuşması üzerine yeniden söz isteyen Özlem Zengin, Özkoç’a sözlerini iade ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ciddiyim, ne yaptığımı biliyorum. Burada konuşulanlar tarihe not düşülmektedir. Eğer siyasetin içerisinde milletvekili olarak, grup başkanvekili olarak, başbakan olarak, cumhurbaşkanı olarak varsanız, hayatta hesap verdiğiniz kadar öldükten sonra da onun içerisindesinizdir. Rahmetli İnönü’den de bahsediyoruz ve iyi yaptığı işlere ‘iyi yaptı’ diyebiliyoruz. İnsanlar vefatından sonra tabu haline gelmiyor. Bu nedenle de hiç kimseden nasıl konuşacağım konusunda nasihat alacak değilim. Bu üslubu da reddediyorum.”

Özkoç'tan Adan'a: Bu hanımefendiye haddini bildirin

Engin Özkoç’un tekrar söz alarak, “Bülent Ecevit’le ilgili konuşmak sizin haddiniz değildir” sözleri üzerine Zengin, ayağa kalkarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine Özkoç, TBMM Başkanvekili Celal Adan’a “Lütfen bu hanımefendiye haddini bildirin Sayın Başkan” çağrısında bulununca, CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Celal Adan birleşime ara verdi.

Erdoğan’dan tepki!

Meclis’teki tartışmalar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bu hastalıklı zihniyet Grup Başkan Vekili hanımefendiye geçmişte olduğu gibi saldırdılar. Geçmişte de Ecevit o zaman bir bayan milletvekilimize ona 'Susturun bu kadını' diye hakaret etmişti. Oradan ilhamla Grup Başkan Vekilimiz Özlem Hanım'a 'Susturun bu kadını' diyecek kadar ahlaksız, edepsiz şekilde davranan CHP yetkilileri var. Kimse kusura bakmasın biz bu ahlaksızlara, edepsizlere prim verecek durumda değiliz. Tüm grubumuz bir bayan milletvekilimize bu şekilde saldıracak olan ahlaksız, edepsizlere bu parlamento içinde, parlamentonun gerekeni vermesi lazım. 'Özür diledi' bıraksınlar o işi. Bu özürle geçiştirilemez. İçtüzükte cezai müeyyide neyse yapılmalı. Bunların başkanları şahsıma, bir diğeri şahsıma yine bu parlamento çatısı altında her türlü edepsizliği yaptılar. Gereği neyse aynen cevabını vereceğiz.”

 

Yorumlar