Cezalar artırılıyor! Stokçulara 3 yıl hapis geliyor

TCK’nın ‘fiyatları etkileme’ başlıklı maddesinde değişiklik yapılıyor. 6’ncı Yargı Paketi'ne göre, mal ve hizmet satımından kaçınma suçunu işleyenlerin cezası artırılacak. "Hileli yollarla fiyat artışlarına sebep olan stokçulara" verilecek ceza artırılıyor ve 3 yıl hapis cezası geliyor.

Cezalar artırılıyor! Stokçulara 3 yıl hapis geliyor
Son Güncelleme: 26 Mayıs 2022 Perşembe 12:42
26 Mayıs 2022 Perşembe 12:17

6’ncı Yargı Paketi üzerindeki teknik çalışmalar tamamlandı. Taslakta, "hileli yollarla fiyat artışlarına sebep olan stokçulara" verilecek ceza artırılıyor.

ÜST SINIR ÜÇ YIL OLACAK

Türkiye gazetesinin haberine göre; bu kapsamda, TCK’nın ‘fiyatları etkileme’ başlıklı maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre, ‘İşçi ücretlerinin veya besin veya malların değerlerinin artıp eksilmesi sonucunu doğurabilecek bir şekilde ve bu maksatla yalan haber veya havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye’ verilen üç aydan iki yıla kadar olan hapis cezasının alt sınırı bir yıl, üst sınırı ise üç yıla çıkarılıyor. Böylece bu suçu işleyenlerin tutuklanmasının da önü açılıyor. Bu suçun işlenmesi ile malların değeri artıp veya eksiliyorsa ceza yarı oranında artırılacak.

Mal ve hizmet satımından kaçınma suçunu işleyenlerin cezasındaki alt sınır bir yıl üst sınır ise 3 yıl olarak belirleniyor. 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar