İstanbul Havalimanı'ndan ilk uçuş Ankara'ya gerçekleştirildi

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferini icra eden uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda su takıyla karşılandı. Havalimanından saat 11.15'te havalanan uçakta THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ve basın mensupları yer aldı

İstanbul Havalimanı'ndan ilk uçuş Ankara'ya gerçekleştirildi
Son Güncelleme: 31 Ekim 2018 Çarşamba 17:45
31 Ekim 2018 Çarşamba 11:32

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferini icra eden uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda su takıyla karşılandı.

Havalimanından saat 11.15'te havalanan uçakta THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, şarkıcı Mustafa Keser, davetli basın mensupları ile bazı yolcular yer aldı. Yolcuları, havalimanından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ile bazı yöneticiler uğurladı.

Bilet kontrolünün ardından yolculara körüklerde çiçek verildi

İlk uçuşa katılan Aycı, 349 yolcu kapasiteli "Boeing 777" uçağını gezerek, yolcularla selamlaştı. Yolculara, havalimanıyla ilgili düşüncelerini soran Aycı, seferlere ilişkin de bilgi verdi.

Yabancı yolcu Tino Oelker'in uçuş defterini imzalayarak, kendisiyle bir süre sohbet eden Aycı, basın mensuplarına sefer öncesinde yaptığı açıklamada, Türk sivil havacılığı ve dünya havacılık tarihi açısından son derece önemli ve tarihi bir adım atıldığını belirtti.

Pek çok parametreden bakıldığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan bu muhteşem yapıyı dünyayla buluşturduklarını ve tanıştırdıklarını vurgulayan Aycı, "Bu büyük vizyonu koyan, bu liderliği koyan, bu ufku gerçekleştirmek üzere herkesi bu hedefe kilitleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza başta teşekkür ve şükranlarımızı iletiyoruz." diye konuştu.

Aycı, havalimanının yapımına başından beri destek veren yöneticileri kutlayarak, ilgili devlet kurumları ile bakanlıklara teşekkür etti.

Büyük alınteri ve emekle 42 ayda bu muhteşem eserin yapıldığına dikkati çeken Aycı, şöyle devam etti:

"Bundan sonra görev bizimdir. Bundan sonra vazife bizimdir. Bu ülkenin bayrak taşıyıcısı olarak, sancak taşıyıcı olarak bundan sonra sancak emanetimiz. Yani milletimizin ve devletimizin emaneti THY'nin emanetidir. Sancak artık dünyanın en büyük havalimanında bizimle beraber uçmaya devam edecek. Biz burada mantık olarak ortaya koyduğumuz irade ve vizyon olarak en önemli konu buranın büyüklüğüyle ilgili değil. Buranın inşa edilmesinde, buranın hayata geçirilmesinde, Türkiye'nin potansiyelini, medeniyet birikimini, medeniyet tasavvuru ve tahayyülünü, ülkemizin ticari potansiyelini, kültürel iklimini, hoşgörüsünü, misafirperverliğini, tüm güzel özelliklerini ve zenginliklerini tüm dünya ile paylaşmak, güzellikleri ve iyilikleri, ülkemizi tanımak isteyenleri, ülkemize gelerek, bizim insanımızla ve kültürümüzle hemhal olmak isteyenleri de taşımak gayretiyle buraya bir vizyon, misyon ve önemli bir fikir dünyası konuldu. Bu fikir dünyası, aslında bu büyüklüğün arkasındaki en temel ve önemli özelliktir."

"Burayı tüm dünya ile paylaşacağız ve yaşayacağız"

Aycı, İstanbul Havalimanı ile Türkiye'nin potansiyelini daha iyi ortaya çıkaracağını, dünyayla bağlantının, dolayısıyla ziyaretçi sayısının daha da artacağını, İstanbul’un dünyanın havacılık merkezi olacağını belirtti.

Dünyanın sivil havacılık merkezinden hep birlikte uçacaklarını ifade eden Aycı, "Burayı birlikte tüm dünya ile paylaşacağız ve yaşayacağız. Dünyanın en büyüğü olmaktan daha önemli olan şey, dünyadaki en büyük hoşgörü ülkesinin, tolerans ve kardeşlik ülkesinin, misafirperverlik ülkesinin, bu topraklardaki Yunus ve Mevlana'nın, tüm şairlerin, ozanların, düşünürlerin hepsinin birikimlerini dünya ile paylaşılacak ve bunu dünya anlayacak." değerlendirmesini yaptı.

"Zafer anıtımızdan zafer şehrimize uçacağız. Hayırlı ve uğurlu olsun"

THY'nin bu büyümenin bayraktarlığını yapacağını vurgulayan Aycı, bütün paydaşların bu büyümeden payını alacağını kaydetti.

Başkent Ankara'ya gerçekleştirilen ilk uçuşun çok önemli olduğunun altını çizen Aycı, "Zafer anıtımızdan zafer şehrimize uçacağız. Hayırlı ve uğurlu olsun." dedi. Konuşmanın ardından uçağın sefere başlaması için hazırlıklar tamamlandı.

THY uçağındaki yolculara sefer öncesinde İstanbul Havalimanı'ndan yapılan ilk uçuş hatırası olarak bazı hediyeler takdim edildi. Körükten piste doğru hareket eden uçak, taksi yoluna çıktı. Pistte ilerleyen uçaktaki yolcular, başarılı kalkışın ardından pilotları alkışladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kuledeki telsiz aracılığıyla uçaktaki yolculara hitap etti.

Bakan Turhan, yolculara ve mürettebata iyi yolculuklar dileyerek, "Ben Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan. İstanbul Havalimanı'ndan kalkan ilk uçağın yolcuları olarak sizleri tebrik ediyorum. Dünya sivil havacılık tarihine altın harflerle yazılacak olan bu seyahatin mensupları olarak çok şanslısınız. Hayırlı yolculuklar diliyorum. Sağlık, selamet içerisinde gidin, gideceğiniz yere varın ve sağlık selamet içinde eve dönmenizi yüce Rabb'imden diliyorum. Selamlarımı, saygılarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Yolculara, sefer sırasında ikramda bulunuldu

Ankara üzerinde ilk sefer nedeniyle tur atan THY uçağı, yaklaşık bir saatlik uçuşun ardından Ankara Esenboğa Havalimanı'na sorunsuz indi. İniş sırasında da yolcular, kabin ekibi ve pilotları alkışladı.

Uçak, pistte su takıyla karşılandı

Ayrıca, ilk uçuş nedeniyle havalimanındaki THY Cip Salonu'nda kokteyl düzenlendi. Kokteyle İlker Aycı'nın yanı sıra basın mensupları ile bazı davetliler katıldı.

İlk uçuşta 340 yolcu uçağı yer alıyor

İlk uçuş için gerçekleştirilen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türk Hava yolları yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu,  Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürü Funda ve çok sayıda davetli katıldı. Protokol üyelerinin de aralarında bulunduğu toplam 349 yolcu, Check-in işlemlerinin ardından uçağa biniş yaptı.

İlk yolculara arasında yer alan Kemal Yassa, “Ankara’da pilotaj öğrencisiyim İstanbul’da ailemle yaşıyorum. Ankara’ya okul için gitmem gerekti. Aslında benim için tesadüf olmadı. Ben zaten araştırıyordum ilk uçağa binmek için. Ben benim işime yaradı, hem de ilk uçuşta olmak benim için çok güzel bir şey. Tarihi bir uçuş herkes için çok güzel bir uçuş olsun” diye konuştu.

İkinci Sefer KKTC’ye

İkinci sefer ise Boeing 737-800 tipi uçakla Ercan Havalimanı'na olacak. İstanbul Havalimanı'na ilk inecek uçak ise saat 14.15'te Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı.

 

Yorumlar