Somali'de Türklere bombalı saldırı!

Reuters'ın haberine göre, Somali'de Türk inşaat şirketi çalışanlarını hedef alan bir bombalı araç saldırısı gerçekleşti.

Somali'de Türklere bombalı saldırı!
Son Güncelleme: 18 Ocak 2020 Cumartesi 15:11
18 Ocak 2020 Cumartesi 13:17

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araç Türk mühendisler ve Somali polisinin öğle yemeği yediği lokantaya daldı.

Türk Büyükelçiği saldırıda 6'sı Türk vatandaşı 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı: 6 Türk, 9 Somali vatandaşı yaralandı

Somali’deki saldırı  ile ilgili  bilgilerini paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Somali’deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan EA Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan 2’sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

4 gün önce de saldırmışlardı

Somali’de dört gün önce de Türkleri koruyan güvenlik güçlerine bombalı saldırı düzenlenmiş. Saldırıda 3 Somalili askerin hayatını kaybettiği,  2 askerin de yaralandığı bildirilmişti. Mogadişu'da 28 Aralık'ta yapılan bombalı saldırıda da 2'si Türk 85 kişi hayatını kaybetmişti.

"Türk şirketlerine saldırıyorlar"

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi Murat Aslan, saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aslan, "Somali'de hemen her hafta bir saldırı oluyor. Saldırı yöntemleri de çoğunlukla araçlarla düzenlenen intihar saldırıların olduğunu görüyoruz. Öte yandan yapan kitleye baktığınız zaman Eş Şebab burada öne çıkıyor. Biz önceki saldırı ile bugün yapılan saldırıya baktığımızda bölgede faaliyet gösteren ya Türk şirketlerin ya da Türk şirketleri ile çalışan yerel faaliyetlerin hedef alındığı açık şekilde görülüyor. Somali’nin bulunduğu coğrafya kargaşa olan bölgelere yakındır. Öncelikle izlenmesi gereken yolu alt seviyeye indirmek lazım. Bu ülkelerdeki şirketlerin güvenliklerini sağlayacak tedbirlerin alınması gerekiyor. Personelin fiziki güvenliğini sağlayacak şekilde yerel güvenlik makamları ile de işbirliği yapmak gerekli." ifadelerini kullandı.

Yorumlar