Çin'den açık rest: Savaş başlatmaktan çekinmeyiz

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin'le yaptığı görüşmede; Tayvan'ın bağımsızlığını ilan etmesi halinde "savaş başlatmakta tereddüt etmeyeceklerini" söyledi.

Çin'den açık rest: Savaş başlatmaktan çekinmeyiz
Son Güncelleme: 11 Haziran 2022 Cumartesi 11:47
11 Haziran 2022 Cumartesi 11:30


Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe
ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Shangri-La Diyaloğu" adlı güvenlik zirvesi için bulundukları Singapur'da bir görüşme yaptı.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Wei, Austin'e, Tayvan'ın bağımsızlık ilanı halinde Çin'in "savaş başlatmakta tereddüt etmeyeceğini" söyledi. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Wei'nin, "Eğer birileri Tayvan'ı Çin'den ayırmaya cüret ederse, Çin ordusu bedeli ne olursa olsun kesinlikle savaş başlatmakta tereddüt etmeyecektir" uyarısı yaptığını belirtti.

"ANAVATANI SAVUNACAĞIZ"

Çin anakaradan ayrı bir ada olan ve fiilen kendi yönetimine sahip olan Tayvan'ı kendi toprağı olarak görüyor ve gerekli gördüğünde güç kullanarak adayı günün birinde işgal edebileceğini sürekli ifade ediyor.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Savunma Bakanı Wei ayrıca herhangi bir "Tayvan bağımsızlığı komplosunu un ufak edeceklerini ve anavatanın birliğini kararlılıkla savunacaklarını" söyledi.

ABD: STATÜKONUN TEK TARAFLI DEĞİŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ

ABD Savunma Bakanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada da Austin "Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın önemini, statükonun tek taraflı olarak değiştirilmesine karşı olduklarını bir kez daha teyit ederek Çin'i Tayvan'a yönelik istikrarsızlaştırıcı eylemlere devam etmekten kaçınmaya çağırdı" denildi.

 


Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar