Sahte avukattan 3 milyon liralık vurgun! İfadesi ortaya çıktı

Adana'da sahte avukat kimliği ve cübbesiyle kendisini avukat olarak tanıttığı kişileri dolandırdığı belirlenerek tutuklanan 37 yaşındaki Betül S.'nin, eski avukat sevgilisine özendiği ortaya çıktı.

Sahte avukattan 3 milyon liralık vurgun! İfadesi ortaya çıktı
Son Güncelleme: 25 Mart 2024 Pazartesi 14:18
25 Mart 2024 Pazartesi 14:14

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Adliyesi’nde başka bir avukat adına düzenlenmiş sahte kimlikle kendisini avukat olarak tanıttığı kişileri dolandırmaya çalıştığı bilgisi üzerine Betül S. hakkında soruşturma başlattı. Zanlının, avukat cübbesiyle adliye ve mahkeme salonları ile baro lokalinde fotoğraf çektirip, sosyal medya hesaplarından paylaştığı tespit edildi.

Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, hakkında yakalama kararı çıkarılan Betül S.'yi, adliyedeki avukat lokalinde otururken yakaladı. Şüpheli gözaltına alınırken, Sarıçam ilçesindeki evinde yapılan aramada ise sahte avukat kimliği, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait kurum kimliği, avukat cübbesi ve ruhsatsız tabanca ile dolandırıcılık eylemlerinde kullandığı çok sayıda adli evrak ele geçirdi.

KENDİNİ KAMU VE İCRA AVUKATI OLARAK TANITMIŞ

Emniyete götürülen zanlının, kendini kamu ve icra avukatı olarak tanıtıp, DSİ’ye ait arazileri 49 yıllığına kiralama ve icralık araçları ucuz yolla satın alma vaadiyle dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Betül. S.'nin polisin tespitine göre 4 mağduru yaklaşık 3 milyon lira dolandırdığı belirtildi. Öte yandan şüphelinin, güvenini kazandığı kişilere kıyafet, takı ve ziynet eşyası aldırdığı iddia edildi.

ESKİ AVUKAT SEVGİLİSİNE ÖZENMİŞ

Betül S.'nin ifadesinde, eski sevgilisinin avukat olduğunu öne sürerek, “Bir süre yanında yardımcılığını yaptım. Bu dönemde avukatlığa özeniyordum. Avukatların ortamına girmek hoşuma gitti. Dolandırıcılık yapmadım. Sadece kişisel borçlarım vardı, hepsini ödeyecektim.” dedi. Emniyetteki işlemlerinin ardından "nitelikli dolandırıcılık’", "kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi", "özel işaret ve kıyafetlerin usulsüz kullanılması" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından adliyeye sevk edilen Betül S. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Betül S.'nin Adana'nın yanı sıra farklı kentlerde de aynı yöntemle dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Lise mezunu olan ve hukuk fakültesini 3’üncü sınıftan terk ettiğini ileri süren zanlının 7 ayrı dolandırıcılık suçundan kaydının olduğu bildirildi. Betül S.'nin uzun yıllar dolandırıcılık yaptığı iddiası üzerine polis mağdurlara yönelik araştırmasını sürdürüyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından başka kentlerden yaşayan mağdurların sahte avukat hakkında şikayetçi olduğu bildirildi.

Öte yandan Betül S.'nin Adana Adliyesi'nde gözaltı işlemi yapan polislere, gerçek avukatların, "Meslektaşımızı bu şekilde gözaltına alamazsınız?" diye tepki gösterdiği de ortaya çıktı. Meslektaş dayanışmasıyla Betül S.'ye sahip çıkmaya çalışan gerçek avukatların polisler tarafından güçlükle ikna edildiği de kaydedildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar