S-400’lerin kontrolü Rusya’da mı olacak?

S-400’lerin kontrolünün Rusya’da olacağı iddiasına yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, kontrolünün tamamen Türkiye’de olacağını belirtti.

S-400’lerin kontrolü Rusya’da mı olacak?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:03
16 Mayıs 2019 Perşembe 15:04

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan S-400’ler hakkında açıklamalarda bulundu.

S-400'ler konusunda Washington'a sistemin NATO'ya entegrasyonu için teknik komite kurulmasını önerdiklerini belirten Çavuşoğlu "S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek tamamen bizim kontrolümüzde olacak" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, S-400'lerin F-35'ler için tehdit olduğu iddiaları içinse, "Eğer tehdit olsaydı şimdiye kadar olurdu. F-35'ler uzun süredir S-400'lerin konuşlandığı bölgelerde uçuyor" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun, Letonya Dışişleri Bakanı Edgards Rinkevics ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında S-400’lere ilişkin açıklamalarının detayları şöyle:

“ABD'nin S-400'lerin F-35'lere tehdit oluşturduğu gibi bir iddiası var. Biz çok net bir şekilde ifade ettik bu sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacak, NATO sistemlerine entegre edilemeyecektir. ABD’lilerin bu konudaki iddiaları gerçek olsaydı bu noktadaki bence S-400’lerin F-35’lerin teknolojisine yetişmiş olması gerekirdi. Baltık bölgesi olsun, Suriye olsun kuzey bölgelerde S-400’ler F-35’lerin teknolojisine yetişmiş olacaktı.

Suriye’de Rusların kontrpolünde S-400’ler var, aynı şekilde Amerikan uçakları, İsrail F-35’leri bu bölgede uçmaya devam etmektedir. Sınırın diğer tarafında da Norveç sınırında S-400’ler konuşlandırıldı ve burada Norveç F-35’leri uçmaktadır. Eğer bu iddia doğru olsaydı çoktan olmuş olurdu. Bu değerlendirmeyi teknisyenler yapmalı. Biz Amerikalılara ve NATO’ya bir teklifte bulunduk. Ortak teknik çalışma grubu kurulması önerisinde bulunduk. Bu değerlendirmeyi kendilerinin yapması, bu grubun bulgularını bizimle paylaşmasını istedik ve müttefikimiz ABD’nin iddialarını değerlendirmesini istedik”

Yorumlar