Rusya'da savaşmak istemeyen kişi sörf yaparak Estonya'ya kaçtı

Rusya'da kısmi seferberlikten kaçan bir vatandaşın sörf yaparak Estonya'ya kaçtı. Yetkililer tarafından yakalandığı söylenen kişinin Rusya'ya iade edildiği belirtildi.

Rusya'da savaşmak istemeyen kişi sörf yaparak Estonya'ya kaçtı
Son Güncelleme: 27 Eylül 2022 Salı 14:07
27 Eylül 2022 Salı 14:06

Rusya'da 21 Eylül itibarıyla kısmi seferberlik ilan edilmesinden bu yana ülkede vatandaşların sürdürdüğü protestolar devam ediyor. Savaşmak istemeyen binlerce Rus ülkesini terk ederken, kimi Ruslar ise ülkeden kaçmak için farklı yollar deniyor. Son olarak kısmi seferberlikten kaçmak isteyen bir Rus'un sörf yaparak Estonya'ya kaçtığı ifade edildi. Yetkililer tarafından yakalandığı söylenen kişinin Rusya'ya iade edildiği belirtildi.

ESTONYA, RUSYA'YA SINIR DIŞI ETTİ

Rus devletinin kontrolündeki RT'nin Estonya Kamu Yayıncılığı'ndan aktardığı habere göre 38 yaşındaki Rus, kürek sörfünde kullanılan tahtaya atlayıp 01.00 sularında Narova Nehri üzerinden Estonya'ya ulaştı.

Geçişi tespit eden Narva-Jõesu bölgesindeki sınır muhafızları, devriye göndererek araştırıma başlattı. Kaçak Rus 04.30 civarında bir otobüs durağında bulundu. Sınır noktasına götürülen adam, Estonya makamlarına kısmi askeri seferberlik sebebiyle kaçtığını söyledi. Kaçak, para cezasına çarptırıldıktan sonra Rusya'ya sınır dışı edildi.

'UÇAK BİLETLERİ BİNLERCE RUBLEYİ BULUYOR'

Tallin yönetimi, 24 Şubat'ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından sınır güvenliğini artırdı. Ida bölgesinde sınır ve göç yetkilisi Eerik Purgel, “Durumu yakından takip ediyoruz ve gerekirse sınıra ilave kuvvetler göndeririz” diye konuştu. Öte yandan seferberlik ilanının ardından ülkeden yurtdışına çıkışlar arttı. Ülke genelinden Türkiye başta olmak üzere Azerbaycan, Ermenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yakın bölgelere uçuşlar fırladı. Bilet fiyatları binlerce rubleyi buldu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar