Bakan Tunç'tan 'AYM'nin yapısı değişecek' iddiasına cevap: Reforma ihtiyaç yok mu, gözümüzü mü yumacağız?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AYM-Yargıtay krizi ile ilgi gazetecilere açıklamada bulundu. Bakan Tunç "İki mahkeme arasındaki görüş farkını TBMM çözer" diyerek "Reforma ihtiyaç yok mu, gözümüzü mü yumacağız?" mesajını verdi.

Bakan Tunç'tan 'AYM'nin yapısı değişecek' iddiasına cevap: Reforma ihtiyaç yok mu, gözümüzü mü yumacağız?
Son Güncelleme: 13 Kasım 2023 Pazartesi 12:24
13 Kasım 2023 Pazartesi 12:18

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yüksek yargıdaki yetki krizi hakkında konuştu. Tunç, "İki yüksek mahkeme arasına görüş farkı var. Eğer seçim öncesi soruşturma başlamışsa dokunulmazlık dışındadır. Yargıtay terör suçları söz konusu ise dokunulmazlık dışındadır diyor. Sorunlar TBMM'nin çözebileceği hususlardır ve çözüm bulunur" dedi.

'İKİ FARKLI GÖRÜŞ VAR'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklaması şu şekilde;

Devletin güvenliğine ilişkin suçlar tek tek yazılmıştır. Ve bu kapsamda dokunulmazlık kapsamı dışındadır diyor. Dokunulmazlık kapsamı dışındadır diyor. 14. maddede belirtilen terör suçları kapsam dışında mıdır değil midir. Yargıtay dışındadır diyor. AYM farklı uygulaması nedeniyle yorum yoluyla tartışılır hale geldi. İki farklı görüş var.

BAKAN TUNÇ'TAN ÖZGÜR ÖZEL TEPKİSİ

CHP'nin yeni seçilen genel başkanı ile komisyonlarda çalıştık. Askerliğimizi de beraber yaptık. Yakışıksız ifadeleri var. Bunlar sorumsuzca yapılan ifadeler. Yorumlarına katılmıyoruz. Darbe söz konusu değil. Bu millet darbeyi çok iyi biliyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasına kimin kontrollü darbe dediğini iyi bilir. İki yüksek mahkeme arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik hususlar TBMM yetkisindeki hususlar. Bunlar konuşularak çözülecek hususlar. Tartışılır ve net çözüm bulunur.

'BURADA BİR REFORM İHTİYACI YOK MU?'

Anayasamız 82 Anayasası. AYM, hem 61 hem 82 anayasasında yerini koruyan anayasamız var. Vatandaşlarımız Avrupa mahkemelerine gitmeden kendi mahkemelerine başvurması için reform sayılacak uygulamayı başlattık. 130 bin dosya var. Buna bakacak üye sayısı 15. Zamanında ve sağlıklı sonuçlandırması mümkün mü? Burada bir reform ihtiyacı yok mu?

'SORUN BÜYÜYEREK DEVAM EDER'

'Bir düzenleme yapılmasın' dersek bu sorun büyüyerek devam eder. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Burada sorumlu davranmamız lazım. Muhalefet partilerinin ortadaki sorunu giderecek çalışma yapacağına inanıyorum. Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu herkes ifade ediyor.

CHP genel başkanının cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamaların konumuz ile alakası yok. Belirsizlikleri ortadan giderecek olan da TBMM'dir.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar