Erbakan'dan emekli maaşı tepkisi: Paralar israfa, faize, holdinglere gidiyor

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, emekli maaşı ile geçinemeyen vatandaşlar durumuna tepki gösterdi. "Neden böyle oluyor, para yok mu, var" diyen Erbakan, "Para, faize gidiyor. İmtiyazlı holdinglere gidiyor, israfa gidiyor." dedi.

Erbakan'dan emekli maaşı tepkisi: Paralar israfa, faize, holdinglere gidiyor
Son Güncelleme: 20 Mart 2024 Çarşamba 14:18
20 Mart 2024 Çarşamba 14:14

31 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Çorum’da miting yaptı. Emekli vatandaşların yaşadığı zorluklara tepki gösteren Erbakan, "Nereye gidiyor para, faize gidiyor. İmtiyazlı holdinglere gidiyor, israfa gidiyor. Emekli 150 gram kıymayı alamıyor. Yoğurdunu sütünü peynirini alamıyor. Açlık grevine mahkum edilmiş" dedi.

Erbakan, şunları söyledi:

"10 bin lira emekli maaşı Kayseri’den 6 kilo pastırma alıyor. Kayseri’ye gittik pastırmacılara ‘Pastırmanın kilosu bin 600 liraya kadar çıkıyor’ dedi. En kalitelisinden 6 kilo pastırma şimdi bayramda 3 bin lira daha verecek 2 kilo pastırma almıyor. Ev kirasını zaten hiç saymıyorum. Ev kirası olmadan kendi evinde otursa bile bu 10 bin lirayla sadece karnını doyurabilmesi bile mümkün değil.

Bak İstanbul’da bir pazarda adaylarımız bir teyzemizle rastlaşıyor. 84 yaşında bir teyze diyor ki ‘Bak evladım cebimde 100 lira bunu dostumdan arkadaşımdan borç aldım çünkü ilaçlarım bitti, ilaçlarımı almam lazım. Bu borçla ilaçlarımı alacağım ama şuradan geçerken fırından pide öyle güzel koktu ki burnuma ama pideye 15-20 lira verirsem asıl acil olan ilaçlarımı almaya param kalmayacak’. 84 yaşında bir teyzemiz bir Ramazan mübarek gününde canının çektiği bir pideyi alamayacak noktaya gelmiş.

'PARA, FAİZE GİDİYOR'

Neden böyle oluyor, para yok mu, var. Nereye gidiyor para, faize gidiyor. İmtiyazlı holdinglere gidiyor, israfa gidiyor. Üç tane gider kalemleri var; faiz, imtiyazlı holdingler, haksız kaynak aktarılması ve aynı zamanda da maalesef kamudaki israf, lüksten, şatafattan asla ödün verilmiyor. Emekli 150 gram kıymayı alamıyor. Yoğurdunu sütünü peynirini alamıyor. Açlık grevine mahkum edilmiş, 84 yaşındaki teyze canının çektiği bir pideyi alamıyor ama makam araçları makam uçakları, makam konvoyları bunlar protokol masrafları bunlar almış başını gidiyor."

'FAİZ CANAVARINDAN BU PARAYI KURTARABİLSEYDİN...'

Borç, faiz, zam ve vergi ekonomisine devam edildiğini söyleyen Erbakan, Ya bu sene hükümet olarak faize vereceğiniz para ne kadar, 1.25 trilyon lira. 10 milyon asgari ücretlinin bir senelik maaşını götürüp faize verecekler. İşte faiz canavarı bu. 1.25 trilyon lira, emekliye ne lazım, 1.4 trilyon lira. Neredeyse aynı meblağ. E bak neymiş demek ki sen bu faiz canavarından bu parayı kurtarabilseydin bu emeklinin maaşını 17 bin liraya çıkartabilirdin." diye konuştu.

'NE AKLINIZA GELİRSE HALEN DAHA İHRACAT DEVAM EDİYOR'

7 Ekim tarihinden bu yana TÜİK’in raporlarıyla resmi belgelerle sabit İsrail ile 8 milyon TL değerinde dikenli tel gönderildiğini ve medyada İsrail’in Ramazan’da Müslümanların Mescid-i Aksa’ya giremesin etrafını dikenli tellerle çevirdiğine ilişkin haberler olduğunu belirten Erbakan şöyle konuştu:

"Görüyor musunuz rezaleti? Türkiye’den giden dikenli tellerle Mescid-i Aksa’nın etrafını çeviriyor. Çelik, yedek parça, silah mühimmatı, giyim kuşam malzemesi, askerlerin giydikleri içlikler, ne aklınıza gelirse halen daha ihracat devam ediyor. Halen daha ticaret devam ediyor.

Ya bari gidip İsrail ile savaşamıyoruz da hiç olmazsa şu ticareti kesin. Oradaki Gazzeli masumlara, yavrulara bir gıda yardımı bir insani yardım ulaştırın. 6 asır Filistin’in Kudüs’ün hamisi olmuş, dünyaya adalet ve barış dağıtmış, Osmanlı’nın torunları olan bizlere bu yakışıyor mu? Bize mi kaldı İsrail ile ticaret yapmak, İsrail’e dikenli tel göndermek."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar