Özgür Özel'den Sinan Ateş davasında sanık ifadelerine tepki

Ankara'da eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşmasını takip eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, açıklamalarda bulundu. Cinayetin tetikçisi ve azmettirenlerinin belli olduğunu söyleyen Özel, "İddianame tam işin gitmesi gereken tarafına gittiği yerde kesilmiştir. Yarım, güdük, natamam bir iddianameyle görülmekte olan bir davayla karşı karşıyayız." dedi.

Özgür Özel'den Sinan Ateş davasında sanık ifadelerine tepki
Son Güncelleme: 1 Temmuz 2024 Pazartesi 16:55
1 Temmuz 2024 Pazartesi 16:52

Ülkü Ocakları'nın Eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetiyle ilgili davayı takip eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sincan Ceza İnfaz Kurumları kampüsü önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Cinayeti azmettirenlerin, katkı verenlerin, yardım ve yataklık edenlerin, getirenlerin ve götürenlerin belli olduğunu söyleyen Özel, "Ama iddianame tam işin gitmesi gereken tarafına gittiği yerde kesilmiştir. Yarım, güdük, natamam bir iddianameyle görülmekte olan bir davayla karşı karşıyayız." dedi.

"BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Davanın duruşma düzeni açısından endişe edecek bir durum olmadığını belirten Özel şunları söyledi:

"Sayın Ayşe Ateş'in bir yanında ben oturdum, bir yanımda Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, bir yanında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu vardı. 'Adalete ulaştık' diyene kadar biz onların yanında durmaya devam edeceğiz. Ama çok belli ki, ilk başta verilen bütün ifadeler; 'yanlış söylemişim', 'onu söylediğimi hatırlamıyorum', 'bunu söyledim, doğru yazmamışlar, çarpıtmışlar' gibi kendilerine bugün verilen yeni vazifeyi yerine getirmeye çalışan bir tetikçi ve bir azmettiriciyle birlikteydik.

Ettiği telefonları hatırlamayan, aldığı talimatları hatırlamayan, verilen konumlar hatırlamayan, görüştüğü kişileri hatırlamayan ama birilerinin bağlantısını ortadan kaldırmak için yeni şeyler hatırlayan bir tetikçi ve bir azmettirici gördük. Esas azmettiricilerle bağı ortadan kaldırmak için üst düzey bir çaba gördük. Ama bunu herkes görüyor, herkesin gözünün önünde gerçekleşiyor. Bu işin peşini bırakmayacağız"

"SAHİP ÇIKMASI GEREKENLER SAHİP ÇIKMADIĞI İÇİN CENAZE ORADA DURUYOR"

Özel, bütün hukuki süreci takip edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Nasıl Soma davasının üzerinden ilgimizi hiç azaltmadıysak, nasıl Çorlu tren kazasından ilgimizi hiç azaltmadıysak, Sinan Ateş cinayetinde de azaltmayacağız. Birincisi aileye olan sorumluluğumuzdan dolayı, ikincisi ülkenin başkentinde böyle bir cinayetin sahipsiz bırakılmamasından dolayı. Oradan Sinan Ateş'in naaşı kaldırıldı, kanlar temizlendi ama gerçekte cenaze ortada duruyor. Sahip çıkması gerekenler sahip çıkmadığı için, bir taziye bile yazmadıkları için, bir başsağlığı bile dilemedikleri için cenaze orada duruyor. Ve herkesin endişesi o ki o cenazeyi orada bırakıp, o cinayetin üstüne sis perdesi indirmeye çalışanlar; birileri tarafından talepleri doğrultusunda korunuyor, kollanıyor ve müdahale ediliyor"

"ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİNE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ"

"Polisin görevini yerine getirdiğini ancak iddianamede adı geçmesi gereken eski milletvekilleri ve parti yöneticilerinin yer almadığını söyleyen Özel, "Bütün arabaların plakaları var, bir arabanın yok. Onun da adı; siyah Audi. Sonra o Audi'nin içinden hangi genel başkan iniyor? O aracı ona kim tahsis etmiş? Bütün Türkiye biliyor; bir tek iddianameyi yazanlarla kabul edenler, bilmiyor. Biz bu sisin inmesine, bu cinayetin alelade bir cinayetmiş gibi üstünün örtülmesine seyirci kalmayacağız." dedi.

TÜRKİYE'Yİ SİSE BOĞMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Özel sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Günü geldiğinde kimse 'Kral çıplak' demiyorsa biz diyeceğiz ama o iki kız evladın, gözü yaşlı eşin, annenin, babanın, kardeşlerin ve Türkiye'de siyaset yapan ve siyasi duruşundan dolayı endişe duyan kimsenin 'Ya benim de sonum Sinan Ateş gibi olur' deyip, korkmasına izin vermeyeceğiz. Kim korkarsa korksun, biz korkmayanları, geri adım atmayanları, susmayanları, sinmeyenleri, siyasi çıkar için parti içi ya da ittifaklar arası bir kanlı cinayete sessiz kalmayanları temsil ediyoruz. 'Bu işe karışacak kim varsa çeksin cezasını' deseler; partilerini de rahatlatacaklar, kendilerini de rahatlatacaklar, hareketlerini de rahatlatacaklar. 'Cinayete karışan kim varsa çeksin cezasını' deseler; ittifaklarını da rahatlatacaklar ama bırakın rahatlatmayı, Türkiye'yi sise boğmaya çalışıyorlar, bundan sonrası için gözdağı vermeye çalışıyorlar"

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar