Edirne'ye Kırkpınar akını: Oteller doldu taştı, yer bulamayan çadırda kaldı

Edirne'de bu yıl 663'üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek için yurdun çeşitli bölgelerinden vatandaşlar kente akın etti. Otellerde yer bulamayan güreş sevdalıları Selimiye Camisi çevresinde kurdukları çadırlarda konakladı.

Edirne'ye Kırkpınar akını: Oteller doldu taştı, yer bulamayan çadırda kaldı
Son Güncelleme: 5 Temmuz 2024 Cuma 12:27
5 Temmuz 2024 Cuma 12:22

Edirne'de UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu yıl 663'üncüsü düzenleniyor. On binlerce güreş sevdalısı yurdun çeşitli bölgelerinden kente akın etti

Güreşi izlemek isteyenler günler öncesinden otellerde rezervasyon yaptırdı. Otellerde yoğun ilgiden dolayı yer kalmayınca bazı güreşseverler Selimiye Camisi ve yakınındaki Hıdırağa Camisi çevresindeki boş alanlarda çadır kurdu ve geceyi orada geçirdi.

9605416.jpg

'YILLARDAN BERİ GELMEK İSTİYORDUK'

Bolu'dan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için gelen İbrahim Yüksel, "Yıllardan beri gelmek istiyorduk. Bu sene nasip oldu. Otellerde yer sıkıntısı olduğu için mecburen çadırda kalıyoruz. Kırkpınar'a ilk defa geldik. 2013 yılına kadar ben de güreşiyordum. 2-3 gün süren yerlerde çadırlarda konaklanıyor. Çünkü otellerde yer kalmıyor. Çadır güzel aslında biz denize, ormana gidip çadırda kalıyoruz. Alışık olmayan, sadece güreşler için çadır alanlar için zor oluyor." dedi.

9605420.jpg

'52 SENEDİR GELİYORUM DAHA OTELDE KALMADIM'

Adapazarı'ndan Kırkpınar'a gelen Naim Güler, 52 yıldır güreşleri takip ettiğini her geldiğinde çadırda konakladığını belirterek, "52 seneden beri geliyorum daha hiç otelde kalmadım. Hep çadırda kaldım, caminin saçaklarında da kaldığımız oldu güreş sevdasına. Oteller çok pahalı olduğu için çadırı daha uygun görüyoruz." diye konuştu.

9605432.jpg

'OTELLERDE YER KALMADIĞI İÇİN ÇADIRDA KALIYORUZ'

Antalya Korkuteli'nden gelen Dudu Şahin de, "İkinci defa geliyorum. Ali Gürbüz kemer aldığında ilk kez gelmiştim. Şimdi nasip oldu tekrar gelmek. Otellerde yer kalmadığı için çadırda kalıyoruz. Başka yerde çadır kurmak istedik para istediler, biz de caminin avlusuna kurduk çadırımızı." dedi.

9605422.jpg

Sabahın erken saatlerinde kalkan güreşseverler kahvaltılarını yapıp çadırlarını topladıktan sonra müsabakaları izlemek için Sarayiçi Er Meydanı'nın yolunu tuttu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar