Orta gelirliye konut kampanyasında finansman desteği Resmi Gazete'de

Orta gelirliye yönelik yeni konut kampanyasının finansmanına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle Hazine, kampanya kapsamında ev alanlara ilk üç yılda taksidin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlayacak.

Orta gelirliye konut kampanyasında finansman desteği Resmi Gazete'de - Sayfa 1

Orta gelirliye yönelik yeni konut kampanyasının finansmanına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1 25
 
Orta gelirliye konut kampanyasında finansman desteği Resmi Gazete'de - Sayfa 2

Yasayla, ilk üç yılda taksidin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlanacak. Cumhurbaşkanı bu oranı ve destek süresini değiştirmeye yetkili olacak.

2 25
 
Orta gelirliye konut kampanyasında finansman desteği Resmi Gazete'de - Sayfa 3

KONUT KREDİSİNDE ŞARTLAR NELER ?

Konut satış bedelinin yüzde 5'i müteahhit firmadan alınıp kredi veren bankaya aktarılacak. Böylece kredi kullanan kişinin ödediği taksit tutarının azaltılması sağlanacak. Müteahhit firma desteği Cumhurbaşkanı kararıyla 3 yıla kadar uzatılabilecek.

3 25
 
Orta gelirliye konut kampanyasında finansman desteği Resmi Gazete'de - Sayfa 4

CEZALAR 10 KAT ARTIRILACAK

Yasayla, kampanyadan sonra fiyat artışı yaptığı tespit edilenlere verilecek cezalar da belirlendi. Yanlış değerleme yapan firmalara cezalar 10 kat artırılarak uygulanacak. Konut bedelinin en az yüzde 10'u kadar ceza kesilebilecek. Konutu alan da hatalı değerleme tespit edilirse kredinin yüzde 5'i kadar ceza ödeyecek.

4 25