BM Genel Sekreteri Guterres: Orta Doğu'da uçurumun eşiğindeyiz

Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı 'Aksa Tufanı' operasyonunun ardından BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail-Filistin krizine ilişkin yaptığı açıklamada "Orta Doğu'da uçurumun eşiğindeyiz" dedi. Guterres, İsrail'e Gazze'ye insani yardım erişimi sağlaması, Hamas'a da rehineleri serbest bırakma çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Orta Doğu'da uçurumun eşiğindeyiz
Son Güncelleme: 16 Ekim 2023 Pazartesi 07:35
16 Ekim 2023 Pazartesi 07:34

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail-Filistin krizine ilişkin yazılı açıklama yaptı. "Orta Doğu'da uçurumun eşiğindeyiz" diyen Guterres, İsrail'e Gazze'ye insani yardım erişimi sağlaması, Hamas'a da rehineleri serbest bırakma çağrısı yaptı.

Hamas'a rehineleri koşulsuz bırakma çağrısında bulunan Guterres, "İsrail, Gazze'deki sivillere insani yardım sağlamak için acil ve engelsiz erişim sağlamalı" ifadelerini kullandı.

Guterres, Gazze'de su, elektrik ve diğer temel ihtiyaçların tükendiğinin altını çizerek, BM'nin Mısır, Ürdün, İsrail ve Batı Şeria'da depoları bulunduğunu, birkaç saat içinde buradaki ürünleri nakledebileceğini kaydetti.

İki çağrısının da önemli olduğunu belirten Guterres, iki hususun da pazarlık konusu yapılmadan uygulanması gerektiğini vurguladı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar