Orban: Erdoğan'ın kazanması için çok dua ettim

Macaristan Başbakanı Orban, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sandıktan Erdoğan çıktığı için duyduğu memnuniyeti dile getiren Orban, "Erdoğan'a sadece iyi şanslar dilemedim ayrıca çok fazla dua da ettim" diyen Macaristan Başbakanı Orban, Erdoğan'ın kazanmaması durumunda 'bir, iki, üç milyon mültecinin bu yaz bitmeden Macaristan sınırında olabilirdi" diye konuştu.

Orban: Erdoğan'ın kazanması için çok dua ettim
Son Güncelleme: 2 Haziran 2023 Cuma 17:19
2 Haziran 2023 Cuma 17:16

İkinci turu 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik eden ilk dünya liderlerinden olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Erdoğan'ın yeniden seçilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

The Budapest Times haber sitesinin aktardığına göre, her cuma günü devlet radyosunda gündemi değerlendiren Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesini 'büyük bir iç rahatlaması' ile karşıladığını söyledi.

'KAZANMASAYDI TRAJEDİ OLURDU'

"Erdoğan'a sadece iyi şanslar dilemedim ayrıca çok fazla dua da ettim" diyen Macaristan Başbakanı Orban, "Eğer kazanmasaydı bu bir trajedi olurdu" ifadelerini kullandı. Orban, Erdoğan'ın kazanmaması durumunda 'bir, iki, üç milyon mültecinin bu yaz bitmeden Macaristan sınırında olabileceğini' savundu.

Macaristan'ın Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden aldığını kaydederek, ülkenin 'Amerika yanlısı ya da George Soros destekli bir liderinin olmasının doğalgazın Macaristan'a veya Sırbistan'a ulaşıp ulaşmayacağını hayli şüpheli bir hale getireceğini' iddia etti.

Erdoğan'ın seçimi kaybetmesinin ülke için 'savaş yanlısı bir Cumhurbaşkanı' anlamına geleceğini söyleyen Orban, 'bunun etkilerinin öngörülemez olduğunu' belirtti. 

'TARTIŞMASIZ ZAFERİNİZ İÇİN TEBRİKLER'
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 28 Mayıs akşamı, seçimin resmi sonuçları henüz açıklanmamışken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak tebrik etmişti. Orban, sosyal medya hesabından İngilizce ve Türkçe paylaştığı mesajında, "Tartışmasız zaferiniz için tebrikler Cumhurbaşkanı Erdoğan! Tebrikler, Sayın Cumhurbaşkanı!" ifadelerini kullanmıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar