MEB'den kritik karar: Okullarda artık yasaklandı!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yeni müfredatı onaylamasının ardından bakanlık, önemli bir karara daha imza attı. Okul önlerinde seyyar satıcıların satış yapması yasaklanacak ve öğrencilerin bu satıcılardan yiyecek ve içecek alması engellenecek.

MEB'den kritik karar: Okullarda artık yasaklandı!
Son Güncelleme: 28 Mayıs 2024 Salı 16:52
28 Mayıs 2024 Salı 16:32

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullara bilgilendirme formu gönderdi. Açıklamada genelgeye riayet edilmediği yönünde bakanlığa bildirimler yapıldığı belirtildi.

 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bakanlığımız okul ve kuramlarında 2020/8 Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi Ek'inde yer alan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararlarına uygun olarak, okul gıda işletmelerinde gıda satışının yapıldığı, ancak düzenlenen diğer sosyal etkinliklerde buna uyulmadığı hususunda Bakanlığımıza bildirimler yapılmaktadır."

KONTROLSÜZ GIDA SATIŞI KONUSUNDA TEDBİR ALINMALI

Açıklamada, kontrol ve denetimi olmayan gıda satışı konusunda gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Ayrıca öğrencilerin seyyar satıcılardan yiyecek almamaları konusunda bilgilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Okul ve kuramlarımızda, Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen her türlü sosyal etkinlikler ile kermeslerde, gıda güvenilirliği kurallarına uygun üretilen, 2020/8 Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi Ek'inde yer alan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararlarına uygun ürünlerin tüketime sunulması büyük önem taşımaktadır.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar