Okula başlama maliyeti velinin cebini deldi

CHP'li Karabıyık, MEB'in bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan payın 2002'de yüzde 17,18 iken bu oranın 2023'te yüzde 9,18'e gerilediğini bildirdi. Okula başlama maliyetlerinin de oranını veren Karabıyık "Bu yıl okul öncesine başlayan bir öğrencinin okula başlama maliyeti 9 bin 37 lira. Lisede bu rakam 12 bin 500 liraya çıkıyor.

Okula başlama maliyeti velinin cebini deldi
Son Güncelleme: 12 Eylül 2023 Salı 14:24
12 Eylül 2023 Salı 14:19

Yeni eğitim öğretim dönemi maliyet artışlarının gölgesinde başladı. Konuyu gündemine alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, devletin eğitim yatırımlarına önem vermemesi durumunda, velinin, vatandaşın eğitim harcaması yükünün arttığını belirtti. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay 2002'de yüzde 17,18 iken bu oranın 2023'te yüzde 9,18'e gerilediğini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğrencilerin beslenme sorunları olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

'BESLENME ÇANTASININ GÜNLÜK MALİYETİ 50 LİRA'

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca dedi ki 'Okul çağındaki çocuklarımızın dengeli ve yeterli beslenmeleri gerekir. Üç ana ve en az iki ara öğün olacak şekilde beslenmeleri uzmanlarca önerilmektedir.' Çok doğru bir şey söyledi. Ama Sayın Bakan keşke bunu milletin bakanı da duysa, keşke bunu ekonomiyi yönetenler de duysa ve bunun gereğini yapsa. Alım gücü geriledi, yoksulluk var. Okulda öğle yemeği var mı acaba? Bırakın yemeği, sağlıklı içecek bir su var mı? Bugün okul kantinlerinde su 5-10 lira. Bir öğrencinin beslenme çantasının günlük maliyeti 50 lira oldu.

'LİSEYE BAŞLAMA MALİYETİ YÜZDE 486,4 ARTTI'

Bu yıl okula başlamanın maliyetini, piyasadaki 137 ürünün gerçek fOkuiyatları üzerinden araştırarak ölçmeye çalıştıklarını belirten Karabıyık, "Bu yıl okul öncesine başlayan bir öğrencinin okula başlama maliyeti 9 bin 37 lira. Lisede bu rakam 12 bin 500 liraya çıkıyor. Maliyet artış oranlarına baktığınızda, 2019'a göre 2023'teki yüzdelik artış oranı çok feci. Maaş artışları, maliyetleri karşılamıyor. Çocuğunu okula gönderecek veli, bu tabloda ne yapsın?" dedi.

Karabıyık, 2023'te 2019'a göre lise düzeyinde okula başlama maliyetinin yüzde 486,4 oranında arttığını öne sürerek, bunun üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini vurguladı.

Deprem bölgesi ve kırsal kesimde eğitime hazır olunmadığını savunan Karabıyık, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin maaşlarının yaşam sınırının altında kaldığını iddia etti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar