Bakan Tekin cevap verdi! Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı?

Öğretmenlerin seçiminde en iyi ve en donanımlı adayların belirlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamalarında mülakat yapılacağını söyledi.

Bakan Tekin cevap verdi! Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı?
Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 Pazartesi 13:11
29 Nisan 2024 Pazartesi 13:08

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Öğretmen adaylarının merakla beklediği "mülakat" konusuna değinen Bakan Tekin, bu uygulamanın kaldırılmayacağını ve en iyi adayların seçilmesi için mülakatın doğru bir yöntem olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaadi olan bu konunun öğretmen seçiminde kilit rol oynadığını ifade etti.

"ÜNİVERSİTE SINAVLARINDAKİ SORULAR TAMAMEN DERS KİTAPLARINDAN ÇIKACAK"

Bakan Tekin, öğretmenlerin çeşitli kademelerde görev yaptığını ve ÖSYM'nin soru hazırlama ekibine MEB bünyesindeki öğretmenlerin de dahil edilmesini istediğini söyledi. Tekin, "Üniversite sınavında sorulacak sorular tamamen ders kitaplarımızdan ve müfredattan çıkacak. Öğrencilerimizin bu sorulara bakış açısını ve çözebilme kapasitesini değerlendirmek için soru hazırlama ekibinin yarısını ortaöğretim kurumlarımızdaki öğretmenlerden seçmek istedik. ÖSYM Başkanımız da bu öneriyi kabul etti," dedi.

Öğrencilerin ders kitaplarını takip etmeleri ve okula düzenli gitmelerinin önemine değinen Bakan Tekin, ek desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerin okul müdürlerinden destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) talep edebileceklerini belirtti.

LGS TARİHİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav takviminde herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen Bakan Tekin, sınavın 2 Haziran'da yapılacağını duyurdu. Ancak öğrencilerin kendi okullarında değil, farklı okullarda sınava gireceğini belirtti. Ayrıca, sınava giren öğrenci sayısını azaltmak için bazı tedbirlerin kademeli olarak uygulanacağını açıkladı.

ÖĞRETMENLERE ŞİDDET OLAYLARI

Bakan Tekin, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının ardından yer değişikliği taleplerinin karşılanabilmesi için yönetmelikte değişiklik yapılacağını duyurdu. İstanbul Sarıyer'deki Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu'nda bir öğretmenin velinin yumruklu saldırısına uğradığını hatırlatarak, bu tür olaylarla karşılaşan öğretmenlerin başka okullara atanabilmesi için yönetmelikte düzenleme yapıldığını ifade etti. Öğretmenlere yönelik şiddet durumunda hızlı müdahale için bu değişikliğin önemli olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “MÜLAKAT KALKACAK” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimden yaklaşık bir ay önce “Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağım” demişti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar