Netanyahu ateşkes için tek şartını açıkladı

İsrail'in Gazze'ye kanlı saldırıları sürerken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes şartını açıkladı.

Netanyahu ateşkes için tek şartını açıkladı
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023 Pazartesi 13:08
6 Kasım 2023 Pazartesi 13:04

Hamas ile İsrail arasında devam eden savaşta iki tarafın da kayıpları giderek büyüyor. Çatışmalardan en çok sivil halk etkilenirken, özellikle İsrail hastane, okul ve cami gibi yerleri hedef alarak kamuoyunun tepkisini çekiyor.

ATEŞKES İÇİN TEK ŞART

Savaşın genişleyip genişlemeyeceği merak edilirken, ateşkes çağrıları da devam ederken, İsrail Başbakanı Netanyahu ise tek bir şartla ateşkes ilan edebileceğini bildirdi.

Daha önceki açıklamalarında ateşkes taraftarı olmadıklarını dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söylem değiştirdi.

Netanyahu, İsrail'in güneyindeki bir hava üssüne yaptığı incelemelerin ardından Gazze'deki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail Başbakanı, Filistinli grupların elinde olan esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes olmayacağını, bunu da "hem düşmanlarına hem de dostlarına" söylediklerini dile getirdi.

Netanyahu, 3 Ekim'de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Tel Aviv'de yaptıkları görüşmenin ardından da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

SAĞLIK BAKANI İSYAN ETTİ

Filistin Sağlık Bakanı Miya Keyle, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin uluslar arası topluma “İnsanların 30 gündür katledilmesi yetmedi mi?” çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Keyle, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’de başladığı saldırıların 30. gününde uluslararası topluma hitaben bir mesaj yayımladı.

“İnsanların 30 gündür katledilmesi yetmedi mi?” başlığıyla yayımladığı mesajda Keyle, İsrail güçlerinin, uluslararası tüm yasalara çarpa çarpa, medeniyeti inkar ederek Gazze Şeridi’nde hastaneler, ibadethaneler ve okullardaki barınma merkezleri dahil her şeyi hedef almaya devam ettiğini belirtti.

Keyle, “30 gün boyunca devam eden katliamlarda 4 bin 800’ü çocuk olmak üzere 9 bin 700’den fazla kişi şehit oldu. Katliamlar, sağlık personellerini de ayırmadı; 150’den fazla personel şehit oldu.” ifadelerini kullandı.

Hastanelere yardım, ilaç ve yakıt akışının güvenli geçişini sağlamanın, hastanelerdeki yaralılar için bir ölüm kalım meselesi haline geldiğine dikkati çeken Keyle, İsrail’in, yaralıları taşıyan ambulans konvoylarını kasten bombalamasının da onların Mısır’da tedavi için Refah Sınır Kapısına nakledilmelerini engellediğini aktardı.

Keyle, ahlak, hukuk ve insani değerlerin ayrı ayrı düşünülemeyeceğini bir bütün olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı, “Bugün dünya, şiddeti reddeden, çocukları ve kadınların korunması, şefkat çağrısı yapan sloganlarının samimiyeti konusunda gerçek bir sınavla karşı karşıya.” ifadesini kullandı.

Keyle, dünyadaki tüm sağlık bakanlıklarını, tıp ve sağlık federasyonları ile sendikalarını “harekete geçmeye ve Gazze Şeridi’ne ve sağlık sistemine yönelik günlük katliamları reddetme” çağrısında bulundu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar