Netahyahu, ABD’ye seslendi! "Silah satış engelini kaldırın”

İsrail Başbakanı Gazze kasabı Binyamin Netanyahu, ABD yönetimine seslendi. Katil Netanyahu, silah ve mühimmat sevkiyatına yönelik engellerin kaldırılmasını talep etti. Netanyahu'nun çağrısının ardından Beyaz Saray'ın ABD-İsrail arasındaki üst düzey bir toplantıyı iptal ettiği iddia edildi.

Netahyahu, ABD’ye seslendi! "Silah satış engelini kaldırın”
Son Güncelleme: 19 Haziran 2024 Çarşamba 15:03
19 Haziran 2024 Çarşamba 15:00

İsrail Başbakanı katil Binyamin Netanyahu, akşam saatlerinde yayınladığı videoda ABD’ye silah çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile son görüşmesinden bahseden Netanyahu, “Bakan Blinken yakın zamanda İsrail'deyken samimi bir görüşme yaptık, ABD'nin savaşın başından beri İsrail'e verdiği desteği derinden takdir ettiğimi söyledim. Ama başka bir şey daha söyledim. ABD yönetiminin son birkaç aydır İsrail'e silah ve mühimmat vermemesinin anlaşılmaz bir durum olduğunu söyledim. ABD’nin en yakın müttefiki İsrail, İran'a ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı canı için savaşıyor. Bakan Blinken, yönetimin engelleri kaldırmak için gece gündüz çalıştığına dair bana güvence verdi. Kesinlikle durumun böyle olduğunu umuyorum. Durum böyle olmalı” şeklinde konuştu. Netanyahu," Bize silahları verin, işi çok daha hızlı bitirelim diyorum" ifadelerini kullandı.

“ÜST DÜZEY TOPLANTI İPTAL OLDU”

ABD’li haber sitesi Axios'un haberine göre Beyaz Saray, Netanyahu’nun açıklamasının ardından perşembe günü üst düzey İsrailli yetkililerle yapılması planlanan iptal etti. Haberde, İran konusunda stratejik bir diyalog olması planlanan toplantıya ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat teşkilatlarından yetkililerin yanı sıra İsrailli mevkidaşlarının da katılmasının planlandığı belirtildi. Ancak Netanyahu'nun, ABD'nin “silah ve mühimmat sevkiyatını engellediği” yönündeki suçlamasının ardından Beyaz Saray’ı toplantıyı iptal ettiği öne sürüldü. Axios'a konuşan ABD'li bir yetkili, "Bu karar, bu tür eylemlerin sonuçlarının olduğunu açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar