Bakan Akar’dan “tahıl koridoru” açıklaması: Mutabakata doğru gidiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Kurtaran 2023 tatbikatının seçkin gözlemci günü faaliyetlerinin ardından personele hitap etti.

Bakan Akar’dan “tahıl koridoru” açıklaması: Mutabakata doğru gidiyor
Son Güncelleme: 12 Mayıs 2023 Cuma 13:54
12 Mayıs 2023 Cuma 13:52

Konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu gıda krizinin çözümüne yönelik oluşturulan tahıl koridoruna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, "Türkiye’nin desteğiyle imzalanan Karadeniz Tahıl İnisiyatifi ile 30 milyon tondan fazla tahıl ihtiyaç sahibi ülkelere sevk edildi. Bu ne demek? Açlığın önlenmesi, istikrarın korunması demek" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcıları ile BM yetkilileri arasında İstanbul'da gerçekleştirilen dörtlü formattaki toplantıya ilişkin de Akar, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
Gelen ilk bilgiler kapsamında İstanbul'daki toplantı olumlu geçti. Tahıl anlaşmasının süresinin uzatılması konusunda mutabakata doğru gidiliyor. Bununla beraber bizim Ukrayna limanlarında ticari gemilerimiz var. 6 geminin güvenli bir şekilde ülkemize dönmesi konusunda çerçeve bir mutabakat sağlandığını söylediler. Bu istikamette çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar