Özbekistan Rusya'ya karşı cepheye iyice yerleşti: Mir'in ardından bir darbe daha

Ukrayna'da bataklığa saplanan Rusya'nın yalnızlığı giderek büyüyor. Rus ödeme sistemi Mir'den ayrılan Özbekistan, Moskova'ya ikinci darbeyi de indirdi. Vatandaşlarına Rus saflarında savaşa katılmamaları için uyarıda bulunan Özbekistan'ın Din İşleri Kurulu, Müslümanların vatanlarını savunmak dışında herhangi bir askeri faaliyete katılmalarını yasaklayan ve haram ilan eden bir fetva yayınladı.

Özbekistan Rusya'ya karşı cepheye iyice yerleşti: Mir'in ardından bir darbe daha
Son Güncelleme: 24 Eylül 2022 Cumartesi 15:48
24 Eylül 2022 Cumartesi 15:46

Ukrayna savaşında yalnız kalan Rusya, kurtarma planı olarak seferberlik kararı aldı. Ancak bu plana Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov dışında eski Sovyetler Birliği ülkelerinden kimseden destek gelmedi.

Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan, vatandaşlarını Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşına katılmamaları konusunda uyardı. Qırım Haber Ajansı'nın haberine göre; Moskova'daki Kırgız Büyükelçiliği, başka bir ülkenin topraklarındaki çatışmalara katılan Kırgız vatandaşlarının 5 yıl ila 10 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğine yönelik bir açıklama yaptı.

Büyükelçilik, Rusya'da yaşayan Kırgızların savaşa katılmaya zorlanmaları halinde elçiliğe başvurulmasını istedi. Özbekistan ve Kazakistan Moskova Büyükelçilikleri de vatandaşlarını Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına katılmamaya çağırdı.

'MÜSLÜMANLAR SADECE VATANLARINI SAVUNUR'

Seferberlik kararına karşı çıkan Özbekistan, ikinci bir adım atarak Rus ödeme sistemi Mir'den de çekildi. Moskova karşıtı darbenin sonuncusu ise Özbekistan Din İşleri Kurulu'ndan geldi. Özbekistan Din İşleri Kurulu, Müslümanların vatanlarını savunmak dışında herhangi bir askeri faaliyete katılmalarını yasaklayan ve haram ilan eden bir fetva yayınladı. Fetvanın, Rusya’nın seferberlik ilanı dolayısıyla verildiği bildiriliyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar