MEB'den lise öğrencilerine 'spor eğitimi' dersi

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde seçmeli ders kapsamına alınan "spor eğitimi" dersinin müfredatını açıkladı. Yeni dersle beraber öğrencilere bireysel veya takım sporlarından herhangi birini seçme alternatifi getirildi ve bireysel alanda 15 spor dalı tercihi sunuldu.

MEB'den lise öğrencilerine 'spor eğitimi' dersi
Son Güncelleme: 2 Ocak 2024 Salı 13:17
2 Ocak 2024 Salı 13:15

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde seçmeli dersler kapsamına alınan "spor eğitimi" dersinin müfredatını hazırladı. Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9, 10, 11'inci ve 12'nci sınıflar için hazırlanan dersin müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylandı.

Spor eğitimi dersi, öğrencinin tercihine göre seçilebilecek ve derslerin işlenişi uygulama ağırlıklı olacak.

Ders öğretim programı ile öğrencilere araştırma, çabukluk, dayanıklılık, esneklik, koordinasyon, spor kültürü edinme, Türkçeyi doğru ve güzel kullanma becerilerinin kazandırılması amaçlanıyor.

Bakanlık, spor eğitimi dersinde öğrencilere iki farklı alternatif sunacak, böylece öğrenciler, bireysel sporlardan veya takım sporlarından herhangi birini seçebilecek.

BİREYSEL ALANDA 15 SPOR DALI

Öğrenciler, bireysel sporlardan badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kayak, masa tenisi, okçuluk, oryantiring, tekvando, tenis ve yüzme olmak üzere 15 spor dalından birini tercih edebilecek.

Öğrenciler isterlerse basketbol, futbol, hentbol ve voleybol olmak üzere 4 takım sporundan birini de seçebilecek.

Her modülde, öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda seçtikleri branşlara katılımları sağlanacak. Çalışmalarda, bölge, çevre, saha, malzeme, ilgi, ihtiyaç ve öğrenme ortamlarının durumu dikkate alınacak.

Program ile öğrencilerin fiziksel etkinliklere katılım yoluyla hareket, bilgi-becerilerini geliştirmeleri, fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlamaları hedeflenirken, Türk spor tarihinde başarılı olmuş sporcuları tanımaları, sportif etkinliklerde liderlik yapmaları, lidere uymaları ve iyi bir izleyici olmaları, seyrettiği veya katıldığı yarışmaları, sportif organizasyonları yorumlama alışkanlığı kazanmaları da amaçlanıyor.

SAĞLIK KONTROLÜ

Okul yönetimi tarafından öğretim yılı başında, sağlık merkezleri ile işbirliği yapılarak öğrencilerin sağlık kontrolünden geçirilmesi önerilecek.

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarında da uygun fiziksel etkinliklere ve sporlara katılmaları teşvik edilecek. Yetenekli öğrenciler spor kulüplerine yönlendirilecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar