Kirişci: Mazot ve gübre desteği bu hafta yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Kirişci, mazot ve gübre desteği ödemelerinin hafta sonuna doğru yapılacağını söyledi.

Kirişci: Mazot ve gübre desteği bu hafta yapılacak
Son Güncelleme: 26 Ekim 2022 Çarşamba 12:39
26 Ekim 2022 Çarşamba 12:35

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Bakan Kirişci'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Tarımsal üretim hedefleri) Önce pandemi sonra savaş yaşanmasına rağmen ülkede rafta hiçbir şeyin eksikliği hissedilmedi. Tarım sektörü dış ticaret fazlası veren bir sektör. 2022 için arzuladığımız üretimi yapacağız. Şu anda 125-126 milyon tonlara geldi. Bu önceki yıla göre yüzde 6'lık artış anlamına geliyor. Ayçiçeğinde bu yıl yüksek rekolte bekliyoruz, hububat da öyle. Bu yıl yağışlar gayet güzel gidiyor. 2022 rakamı 2020 rakamını inşallah yakalayacak. 

"TÜRKİYE SU FAKİRİ DEĞİL"

Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 gibi daha sıcak geçti. Kuraklık adına atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye su fakiri değil ama su zengini de değil. Biz kuraklık eylem planıyla kendi su miktarımızı dikkate alarak buna uygun ürün planlamaları yapmakla mükellefiz. 

"FAİZSİZ KREDİ LİMİTİNİ 200 BİN TL'YE ÇIKARDIK"

(Çiftçi destek ödemesinin öne alınması) Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti var. Üreticiler finansman yönetiminde güçlük çeken insanlar. Ödemeyi 6 ay öne çektik. Sadece mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. İkincisi faizsiz olarak ihtiyacı olan finansman sağlanması için 100 bin liralık kredi limitini de 200 bin liraya çıkardık. Mazot ve gübre desteği hafta sonuna doğru yapılacak.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar