Maymun çiçeği Türkiye'de görüldü mü? Bakan Koca yanıtladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Maymun çiçeği ülkemizde görülmedi, vatandaşlarımız müsterih olsun, nasıl hareket etmemiz gerektiğini takip ediyoruz" dedi.

Maymun çiçeği Türkiye'de görüldü mü? Bakan Koca yanıtladı
Son Güncelleme: 25 Mayıs 2022 Çarşamba 16:08
25 Mayıs 2022 Çarşamba 16:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Maymun çiçeği ülkemizde görülmedi, tedirginginlik oluşturmamalı. Pandemiye dönüşeceğini düşünmüyorum."

"Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili dünyada  1970’den sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz.

Ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediği aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz.

Biz de bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz bununla ilgili de istişare halindeyiz. Ama dünyada gelişimi hatta canlı virüs aşısının ima edildiği olmaması gereken bir geçmiş dönem yaşanmışken bunun gereğinin yapılmadığını görüyoruz.”

Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakın takip etmekte."

Yorumlar